Festiwal Gaude Mater coraz bliżej

Rozpoczynający się w najbliższą niedzielę, 30 kwietnia, 27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, to wydarzenie o uznanej renomie w Polsce i na świecie. Na dzisiejszej (25 kwietnia) konferencji prasowej organizatorzy przedstawili program wydarzenia i omówili związane z festiwalem kwestie organizacyjne. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor festiwalu, o. Nikodem Kilnar przedstawiciel Zakonu oo. Paulinów, Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej oraz Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater.
– Jest to taki jubileuszowy festiwal – mówi Małgorzata Nowak. – Dla nas organizatorów, Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, jubileusz pięciolecia [organizacji festiwalu – przyp.red.] jest może mały, ale jak dla organizacji pozarządowej bardzo duży, bo w Częstochowie Stowarzyszenie organizuje największy projekt kulturalny miasta. Znakomicie się z tego wywiązuje. Radzimy sobie z organizacją coraz lepiej.
Radości z poświęcenia koncertu inauguracyjnego festiwalu rocznicy 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nie ukrywa jeden z członków Rady Artystyczno-Programowej wydarzenia, o. Nikodem Kilnar:
– Wyrażamy ogromną radość, że w tym roku celebrujemy, i to na forum ogólnopolskim, trzechsetną rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Festiwal Gaude Mater, który co roku wpisuje się w wydarzenia odpustowe Jasnej Góry, niesie bogaty program wykonań i artystów, aby w ten sposób świętować ten wielki jubileusz.
27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater rozpocznie się 30 kwietnia o godz. 13.00 Inauguracją Liturgiczną Festiwalu w Bazylice Jasnogórskiej. Program wydarzenia przewiduje 15 różnego rodzaju wydarzeń artystycznych, głównie koncertów muzycznych, które odbywać się będą w Bydgoszczy, Częstochowie, Kłomnicach, Nowej Brzeźnicy, Radomsku i Toruniu.

ZD