Koncert muzyki XXI wieku i nagrody “Musica Sacra Nova”

DSCF5536

W ramach jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej “Gaude Mater” dziś (3 maja) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim odbył się koncert muzyki XXI wieku. Koncert poprzedziło wręczenie nagród laureatom XI Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego “Musica Sacra Nova”. – Jak piszę, to mam pewne wyobrażenie o utworze, ale dopiero dzięki wykonawcom, dzięki chórowi – tym bardziej tak znakomitemu chórowi – ten utwór ma szansę ożyć. Dla mnie jest to jak poznanie człowieka, którego już się trochę zna, ale jednak trochę innego, przemienionego. Jestem bardzo zadowolony z tego wykonania. Jest to niesamowite przeżycie – swoimi wrażeniami podzielił się Marek Raczyński, zdobywca I nagrody w konkursie, autor kompozycji zatytułowanej “Media Vita”. Inspiracją do powstania dzieła było wnętrze świątyni. – To przestrzeń świątyni była dla mnie inspiracją. Użyłem trochę innego niż klasyczne ustawienia chóru. Chciałem wykorzystać przestrzeń i akustykę świątyni – to był dla mnie punkt wyjścia do napisania tego utworu – dodał młody kompozytor.
Kolejne miejsca w konkursie zdobyli: Monika Sokaite z Litwy za utwór “Lacrimosa” – II nagroda oraz Maciej Ziółkowski za kompozycję “Ave Maris Stella” – III nagroda.
Utwory młodych kompozytorów wykonał Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą dyrygenta Jana Łukaszewskiego. – Mam zaszczyt prezentować tych młodych kompozytorów biorących udział w konkursie “Musica Sacra” już od bardzo wielu lat, bo tak tradycyjnie – choć z małymi przerwami – mój zespół wykonywał te utwory. Dlatego na jubileuszowy Festiwal postanowiliśmy dołączyć niektóre z tych utworów, które nam się podobają, które uważamy za ciekawe i różnorodne, a które brały udział w konkursie “Musica Sacra” w poprzednich latach – wyjaśnił Jan Łukaszewski, który jest jednocześnie członkiem Rady Artystyczno-Programowej Festiwalu “Gaude Mater”.

Dziś Festiwal “Gaude Mater” zagościł również w gminach sąsiadujących z Częstochową. W Klasztorze Kanoników Regularnych Laterańskich w Mstowie wystąpił gruziński Kwartet Changuri, który zaprezentował tradycyjną muzykę cerkiewną Gruzji. Natomiast w kościele we Wrzosowej Orkiestra Historyczna {oh!} wykonała utwory zgromadzone w zbiorach jasnogórskich.

Skip to content