Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” – program

DSCF3631
Dzisiaj (4 kwietnia) w samo południe w siedzibie Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater odbyła się konferencja prasowa, na której został przedstawiony szczegółowy program Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”: [audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/04/nowak-na-www.mp3]

– mówi dyrektor festiwalu Małgorzata Nowak.

XXIV Festiwal Muzyki sakralnej „Gaude Mater” poprzedzi „Etno Gaude Mater”. Jest to impreza towarzysząca, której celem jest przybliżenie kultur oraz tradycji egzotycznych dla nas krajów. O szczegółach tego, co będzie się działo 28 (poniedziałek) i 29 (wtorek) kwietnia, opowiada Ewelina Ignaszak-Stolarska z Ośrodka Promocji Kultury w Częstochowie: [audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/04/etno-wwwwwww.mp3]

Program Festiwalu Muzyki sakralnej „Gaude Mater”:

30 kwietnia, środa

CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Koncert Inauguracyjny Festiwalu
Pod patronatem Ambasady Niemiec
Maïlys de Villoutreys (Francja) – sopran
Myriam Arbouz (Francja) – mezzosopran
Nicholas Mulroy (Wielka Brytania) – tenor
Christian Hilz (Niemcy) – bas/baryton
Die Kölner Akademie
Dyrygent – Michael Willens
program: Jan Sebastian Bach Pasja wg. św. Jana

ZABRZE
19.00 Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, ul. 3 Maja 93
Mongolia i jej sacrum
GRUPA SEDAA (Mongolia/Iran)
Nasaa Nasanjargal
Naraa Naranbaatar
Ganzorig Davaakhuu
Omid Bahadori

1 maja, czwartek

CZĘSTOCHOWA
12.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Inauguracja Liturgiczna Festiwalu
Magdalena Rucińska – sopran
Maciej Nerkowski – baryton
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Orkiestra „Nova et vetera”
program: Łukasz Farcinkiewicz Missa Corpus Christi – prawykonanie

GDAŃSK
19.00 Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3
Koncert Bless this house – Pobłogosław ten dom
Pod patronatem Ambasady Niemiec
Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden (Niemcy)
Kierownictwo muzyczne – Vinzenz Weissenburger
Organy – Frank Schreiber

CZĘSTOCHOWA
21.00 Kościół św. Zygmunta, ul. Krakowska 1
Mongolia i jej sacrum
GRUPA SEDAA (Mongolia/Iran)
Nasaa Nasanjargal
Naraa Naranbaatar
Ganzorig Davaakhuu
Omid Bahadori

2 maja, piątek

CZĘSTOCHOWA
18.00 Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana, ul. Wilsona 16
Koncert muzyki synagogalnej
Israel Rand (Izrael) – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Dyrygent – Stanisław Rybarczyk

CZĘSTOCHOWA
21.00 Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
Sakralna muzyka Gruzji
Koncert pod patronatem JE Ambasadora Gruzji Nikoloza Nikolozishvili
Zespół Męski Anchiskhati (Gruzja)

3 maja, sobota

BYDGOSZCZ
19.00 Sanktuarium Nowych Męczenników, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 3
Polskim świętym i błogosławionym
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski
program: Marian Borkowski, Marek Jasiński, Łukasz Urbaniak

CZĘSTOCHOWA
20.00 Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Śląska 20
Koncert muzyki gospel
ACM Gospel Choir (Wielka Brytania)
Dyrygent – Mark De-Lisser

4 maja, niedziela

RADOMSKO
18.00 Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5
Koncert muzyki gospel
ACM Gospel Choir (Wielka Brytania)
Dyrygent – Mark De-Lisser

BEŁCHATÓW
19.00 PGE Giganty Mocy Miejskie Centrum Kultury, Pl. Narutowicza 3
Koncert muzyki synagogalnej
Israel Rand (Izrael) – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Dyrygent – Stanisław Rybarczyk

KATOWICE
19.30 Kościół św. św. Piotra i Pawła, ul. Mikołowska 32
Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich
Karolina Brachman – sopran
Piotr Olech – alt
Łukasz Nowak – tenor
Andrzej Zawisza – bas
{oh!| Orkiestra Historyczna

CZĘSTOCHOWA
19.45 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Santo Subito! – koncert w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry
Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Dyrygent – Mirosław Maciej Banach

6 maja, wtorek

CZĘSTOCHOWA
18.00 Bazylika Jasnogórska, ul. o. A. Kordeckiego 2
Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich
Karolina Brachman – sopran
Piotr Olech – alt
Łukasz Nowak – tenor
Andrzej Zawisza – bas
{oh!| Orkiestra Historyczna

8 maja, czwartek

CZĘSTOCHOWA
20.00 Kościół Prawosławny pw. Ikony Częstochowskiej Matki Bożej, ul. Kopernika 23
Koncert muzyki cerkiewnej
pod patronatem JE Ambasadora Republiki Bułgarii Vassiliya Takeva
Le mystere des Voix Bulgares (Bułgaria)
Dyrygent – Dora Hristova

10 maja, sobota

CZĘSTOCHOWA
18.00 Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
Koncert Finałowy – muzyka sakralna Leszka Możdżera
Leszek Możdżer – fortepian
Zohar Fresco – instrumenty perkusyjne
Adam Pierończyk – saksofon
Olo Walicki – kontrabas
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Wojciech Myrczek – vocal
Paweł Tomaszewski – fortepian
Tomasz Kałwak – celesta/syntezator
Bartosz Pieszka – wibrafon
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne
Dyrygent – Anna Szostak

BRAUWEILER (Niemcy)
20.00 Opactwo Benedyktynów, Ehrenfriedstraße 19
Koncert muzyki polskiej
Wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent – Jan Łukaszewski

 

Program „Etno Gaude Mater”:

Głównymi organizatorami są: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Partnerzy przedsięwzięcia to: Stowarzyszenie Polska-Mongolia, Bułgarski Instytut Kultury, Ambasada Bułgarii, Ambasada Mongolii i Fundacja Zygmuntowska w Częstochowie. W tym roku podczas Etno Gaude Mater poznamy kulturę Bułgarii oraz Mongolii. Program imprezy wypełnią wykłady, warsztaty, wystawy i koncerty.

Dzień Bułgarski

Poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13 a
godz.15.00 Warsztaty plastyczne wykonywania martenicy, bułgarskiego symbolu wiosny
– prowadzenie Michaela Todorova
Stoisko z produktami bułgarskimi
godz.16.30 Wykład o kuchni bułgarskiej- prowadzenie Iliana Puchalewa
Pokaz kulinarny
godz.18.00 Wystawa fotografii Bułgaria- Moja miłość
autorzy: Mirek Osip, Piotr Ostrowski
Pokaz filmu reklamowego o Bułgarii
godz.18.30 Pokaz filmu dokumentalnego Polskie ślady w Bułgarii
Reżyseria: Bozhidar Slavov
godz.19.00 Warsztaty śpiewu – prowadzenie Weronika Grozdew
godz. 21.00 Koncert dudziarski – Velichka Todorova, Petar Janev

Dzień Mongolski

wtorek, 29 kwietnia 2014
Miejsce: Zespół Poklasztorny Parafii św. Zygmunta, ul. Krakowska 1a
godz.16.00 Prezentacja jurty mongolskiej
godz.17.00 Wykład o Mongolii połączony ze slajdami na temat kultury,
zwyczajów, obrzędów, świąt, podróżowania
godz.18.00 Pokaz tradycyjnych strojów mongolskich
z omówieniem zwyczajów mongolskich
godz.19.00 Wykład na temat medycyny mongolskiej
godz. 20.00 Wykład i prezentacja na temat tradycyjnej kuchni mongolskiej:
Buzy, husiury, sute caj
godz. 21.00 Koncert pieśni mongolskich oraz pokaz tańca mongolskiego, w wykonaniu artystów polskich i mongolskich