Finał Konkursu Skrzypcowego

W Muzeum Częstochowskim nagrodzono laureatów drugiej edycji Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Nagrodę dla jednej z laureatek ufundowało Radio Fiat.

Konkurs trwał od 26 lutego do 1 marca. Jak mówi Urszula Ledwoń, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, druga edycja wzbogacona została o różne wydarzenia. Przez kilka dni młodzi miłośnicy gry na skrzypcach uczestniczyli w warsztatach, dzięki czemu mogli poprawić swoją technikę.

– Przed konkursem, 22 lutego, mieliśmy Koncert Inauguracyjny, na którym wystąpili wspaniali skrzypkowie. We wtorek odbył się koncert na Jasnej Górze w Sali Papieskiej, podczas którego wystąpiła trójka zeszłorocznych laureatów. Mieliśmy także warsztaty skrzypcowe, które prowadził Eliseu Silva z Portugalii. Chcemy, aby warsztaty towarzyszyły konkursowi co roku. Za każdym razem będziemy chcieli zapraszać znakomitego pedagoga, aby pomógł młodzieży w rozwoju.

W tym roku w konkursie zmierzyło się 75 młodych wykonawców w trzech kategoriach wiekowych, o czym mówi Aleksandra Szwejkowska-Belica, dyrektor konkursu.

– W tym roku, nałożyło się w tym samym terminie kilka innych konkursów, dlatego uczestników było trochę mniej. Przyjechało 75 młodych wykonawców, ale to i tak jest bardzo duża grupa osób. Zainteresowanych warsztatami oraz kochających muzykę.

O poziomie gry uczestników mówi dr hab. Kazimierz Skowronek, przewodniczący jury konkursu.

– To jest dla mnie ogromna radość, gdy widzę młodych ludzi, którzy tak wspaniale grają. Dotyczy to wszystkich trzech grup. Z optymizmem patrzę w przyszłość, ponieważ z nich wyrosną naprawdę bardzo dobrzy muzycy. Niektórzy z nich grali tak, że brakuje słów. Należy tylko wstać i bić brawo.

W jury konkursu zasiedli także: Wieńczysław Kasprzak z Hannoveru, Radosław Pujanek z Wrocławia, Eliseo Silva oraz Aleksandra Szwejkowska-Belica. Pierwsze miejsca w grupach wiekowych zajęli: Julia Chojnacka, Emilia Zielińska i Marta Dettlaff, która otrzymała też nagrodę Grand Prix oraz nagrodę ufundowaną przez Radio Fiat.

ABK

Foto: Arkadiusz Belica