Fotografie Witkacego

W związku z wprowadzonym dziś nakazem zamknięcia placówek kultury, zaplanowany na 20 marca w Muzeum Częstochowskim wernisaż wystawy o Witkacym odbędzie się w innym terminie. Warto jednak zaczekać, ponieważ będzie to niezwykle ciekawe wydarzenie. Zaprezentowane zostaną zdjęcia wykonane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, malarza, pisarza i fotografika, jednego z najwybitniejszych polskich artystów pierwszej połowy XX w.

Tym razem podziw częstochowian wzbudzą nie obrazy, a zdjęcia. Prezentowane będą w formie dużych wydruków oraz oprawionych zdjęć passe partout. Jak mówi Anna Krakowian z Muzeum Częstochowskiego, pomysł przygotowania wystawy związanej z postacią Witkacego zrodził się już dawno.

– Będą to fotografie samego Witkacego, jak również robione przez jego przyjaciela Józefa Głogowskiego. Zobaczymy postać Witkacego pokazaną z perspektywy jego samego, czyli własnych autoportretów oraz stojącego mistrza przed obiektywem. Wystawa to swoisty teatr min, bardzo charakterystyczny dla Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fotografie to pewnego rodzaju portret psychologiczny mistrza oraz jego bliskich.

W Muzeum Częstochowskim zobaczymy 70 fotografii ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

ABK

Źródło foto: Muzeum Częstochowskie