Gratka dla miłośników broni palnej w Muzeum Częstochowskim

W Muzeum Częstochowskim zainaugurowano nowy cykl spotkań, zatytułowany „Wokół kolekcji”. 15 lutego, jako pierwsze przedstawione zostały militarne zasoby muzealne.

Jakie eksponaty można było podziwiać podczas wydarzenia, zdradził historyk Mariusz Grzyb, prelegent wykładu „Rewolwery, strzelby, kartacze… opowieść o broni czarnoprochowej” otwierającego całą serię:

-Kilkanaście egzemplarzy z naszej kolekcji, które nie są wykorzystywane ekspozycyjnie. Nasza kolekcja dosyż dobrze obrazuje rozwój broni palnej mniej więcej od roku 1840.

Szczegóły projektu „Wokół kolekcji” objaśniła Katarzyna Ozimek p.o. dyrektora Muzeum Częstochowskiego:

-Cykl powstał z okazji jubileuszu Muzeum Częstochowskiego. Obchodzimy w tym roku 115-lecie istnienia. Muzeum posiada bardzo bogatą kolekcję. Są to zarówno zbiory archeologiczne, historyczne, przyrodnicze, czy z zakresu sztuki. Część tego prezentujemy na wystawach. Jest to zaledwie kilka procent zasobów. Z racji jubileuszu chcielibyśmy pokazać więcej, eksponaty które nie zawsze mogą pojawić się na wystawach. Chcemy przybliżyć je częstochowianom. Zaczynamy od broni, ale później będą inne kategorie o których wspomniałam. 

Kolejne spotkanie cyklu, zatytułowane „Po co nam święci”, odbędzie się 15 marca, a poświęcone będzie tematyce etnograficznej.

Jakub Szewczyk