Gratka dla sympatyków sztuki ludowej

Jednym z wydarzeń wpisujących się tematycznie w zaplanowane na najbliższy weekend 1-2 września Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie oraz XXVII Krajową Wystawę Rolniczą będzie niewątpliwie wernisaż i otwarcie wystawy pokonkursowej VII Konkursu Sztuki Ludowej. Tegoroczna edycja konkursu nosiła nazwę „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”. Jego celem było ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego wycinankarstwa oraz koronkarstwa, jak również próba uchwycenia i zaprezentowania transformacji, jakie zachodzą w tych dwóch dziedzinach twórczości ludowej. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Agnieszka Ciuk-Koćwin z Dział Etnografii Muzeum Częstochowskiego:
– 1 września o godzinie 14.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy pokonkursowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”. Pokazujemy tu pokłosie konkursu – prace nagrodzone oraz te, które wybraliśmy my, organizatorzy, do pokazania. Prac na konkurs wpłynęło ponad 200. Są to prace wykonane przez artystów mieszkających w Polsce, jak i za granicą. Wpłynęły dzieła z Meksyku, Anglii czy Watykanu. Wybór był ciężki. Na wystawie mamy 130 prac, czyli 100 prac musieliśmy odrzucić. wybraliśmy te najładniejsze.
Organizatorzy przygotowali również dla zwiedzających wystawę atrakcję w postaci instalacji artystycznej znanej polskiej artystki młodego pokolenia, NeSpoon, która do swojego dzieła wykorzystała koronki jednej z uczestniczek konkursu.
Wystawa pokonkursowa VII Konkursu Sztuki Ludowej będzie prezentowana w Parku Staszica do 21 października, a następnie od 25 października do 11 listopada będzie ją można oglądać w Galerii Dobrej Sztuki. Konkurs objęty został patronatem medialnym Radia FIAT, które ufundowało również jedną z nagród.

ZD