DSC_7556 (2)

Gościem ostatniego z literackich spotkań w ramach akcji “Aleje – tu się dzieje!” w czasie tegorocznych wakacji była Wioletta Grzegorzewska. Tematem spotkania, które poprowadził Tomasz Jamroziński, była – przede wszystkim oczywiście – książka “Guguły” (Wydawnictwo Czarne 2014). Książka o czasie dzieciństwa i dojrzewania, próbowania guguł i pielęgnowania w sobie pewnej niedojrzałości, która razem z czasem dorastania pozostaje w każdym z nas chyba do śmierci. Tym razem na spotkanie – oprócz stałych bywalców – przyszły osoby związane z Akademią im. Jana Długosza, a to dlatego, że Wioletta Grzegorzewska “pobierała nauki” właśnie w tejże uczelni.

AM

Wioletta Grzegorzewska urodziła się w 1974 roku w Koziegłowach, a wychowała w Rzeniszowie. Kilkanaście lat mieszkała w Częstochowie. Tutaj studiowała filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Akademia im. Jana Długosza). W latach 2003–2005, razem z mężem Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła magazyn literacki i niezależne wydawnictwo „Bulion”, prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach, ośrodkach kultury. Jej wiersze ukazywały się w takich czasopismach literackich jak m.in.: Arkusz, Arterie, Studium, Fraza, Kresy, Tygiel Kultury, Zeszyty Literackie, kwartalnik sZAFa, ArtPapier, na stronach internetowych i w antologiach “Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji”, “Solistki: Antologia poezji kobiet (1989-2009)”, “Free Over Blood. New Polish Poets Series” (Zeszyty Poetyckie/OFF Press, Londyn 2011). Opublikowała książki poetyckie: “Wyobraźnia kontrolowana”, “Parantele”, “Orinoko”, “Inne obroty”, oraz dwujęzyczny wybór wierszy: “Pamięć Smieny/Smena’s Memory”. W 2006 wyemigrowała do Anglii. Mieszka w Ryde na Wyspie Wight. 12 czerwca 2012 roku w ramach projektu „Pomiędzy dwoma światami. Poezja i przekład. Between Two Worlds. Poetry and Translation” Biblioteka Brytyjska przygotowała dla archiwum nagrania kilkunastu wierszy poetki.

Nagrody:
2007 – laureatka „Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie”
2008 – laureatka VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „TYSKA ZIMA POETYCKA” na tom wierszy dla autorów po debiucie książkowym Tyska Zima Poetycka
2015 – Złota Sowa Polonii w Wiedniu za działalność literacką
2015 – nominacja do Griffin Poetry Prize
2015 – nominacja do Nagrody Literackiej Nike (za Guguły)
2015 – nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia (za Guguły).

źródło: aleje.czestochowa.pl

fot. Aleksandra Mieczyńska

Skip to content