III Międzynarodowy Salon Fotografii Artystycznej Lekarzy – nagrody rozdane

DSCF0364

W sobotę (24 października) w częstochowskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom III Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy. Podczas imprezy oficjalnie otwarto wystawę, na której zobaczyć można prace nagrodzone i wyróżnione w tegorocznej edycji PhotoArtMedica.
Do Częstochowy zjechali fotografujący lekarze – a także przyszli lekarze, czyli studenci medycyny, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Laureatem Grand Prix został dr Paul Byrne z Irlandii. Statuetkę wykonaną przez Mariusza Chrząstka w imieniu laureata odebrał dr John Cuddihy – również z Irlandii, który sam zdobył Złoty Medal Fotoklubu RP w kategorii temat wolny.
– W tym roku tematem wiodącym był krajobraz, także było to duże pole do popisu dla naszych uczestników. Wydawałoby się, że temat banalny, ale jak mawia jeden z wielkich mistrzów fotografii, Amerykanin Ansel Adams – tematyka krajobrazu jest wielkim wyzwaniem dla każdego fotografika, choć niekiedy bywa też dużym rozczarowaniem. Jednak rezultaty tej edycji PhotoArtMedica pokazały, że uczestnicy poradzili sobie z tym tematem, także mamy wiele pięknych prac na poziomie światowym – mówił dr Krzysztof Muskalski z Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie, która jest organizatorem Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy.
O tym, że poziom nadesłanych prac jest bardzo wysoki, mówił również członek jury, przedstawiciel Fotoklubu RP Janusz Mielczarek: – Jest to znakomita wystawa. Grand Prix zdobyły forografie, które “zaszumią” na każdej wystawie. Pan Goldin z Izraela [który również został nagrodzony w PhotoArtMedica 2015] jest czołową postacią salonów międzynarodowych, więc w mojej ocenie poziom tej wystawy jest rewelacyjny.
Podczas uroczystości w Ratuszu nagrody odbierali lekarze, którzy po raz pierwszy zostali wyróżnieni w Salonie Fotografii Artystycznej Lekarzy, ale byli również tacy, którzy nagrodzeni zostali nie po raz pierwszy. – Mam takie szczęście, że już od kilku lat w jakiś sposób jestem gościem w Częstochowie w związku z konkursami PhotoArtMedica. W pierwszej edycji zaprezentowałem głównie zdjęcia lekarzy wykonane podczas zabiegów opreacyjnych (…). To, co mnie najbardziej inspirowało i ciekawiło, to skupienie lekarzy w trakcie pracy. Najbardziej ciekawiły mnie zabiegi operacyjne, kiedy lekarze byli skupieni tylko na jedenym – na tym, żeby pomóc. (…) Fotografuję już od dawna i do tej pory fotografowałem głównie przyrodę, rośliny, była też makrofotografia i oczywiście rodzina – mówił dr Łukasz Kulak ze szpitala w Chrzanowie. – Dla mnie fotografia to jest taki wentyl bezpieczeństwa. Najbardziej lubię fotografować, kiedy jestem sam – dodał.
Prace nagrodzone w ramach III Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy można oglądać w Sali Reprezentacyjnej Ratusza przez kilkanaście dni. W sumie do tegorocznej edcyji konkursu zgłoszonych zostało około 500 prac.

KK