Irena Szewińska w obiektywie męża, Janusza Szewińskiego

Wernisaż wystawy „Irena Szewińska. Wielka Dama Polskiego Sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego” odbył się w środę 27 lutego w częstochowskim Ratuszu. Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia męża Ireny Szewińskiej – Janusza, przypominające nam Wielką Damę Polskiego Sportu i jej osiągnięcia. W wernisażu uczestniczyła rodzina Ireny Szewińskiej, przyjaciele oraz licznie zgromadzeni sympatycy jej niezwykłego talentu sportowego. Nie zabrakło również autora fotografii, Janusza Szewińskiego.
– To są zdjęcia z całej jej kariery. Można powiedzieć, że to taka wystawa retro, bo to są zdjęcia z przed czterdziestu, pięćdziesięciu lat, ale myślę, że w dalszym ciągu aktualne. Towarzyszyłem Irenie od początku jej kariery na treningach, wyjazdach. Można powiedzieć – takie rodzinne zdjęcia.
Wyjątkowość wystawy podkreślała również zastępca dyrektora Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek:
– Jest wyjątkowa, bo jest poświęcona wyjątkowej kobiecie. Wystawa fotografii, które są kopalnią wspomnień związanych z Ireną Szewińską. Jest ona uwieczniona w obiektywie swojego męża Janusza Szewińskiego. Męża, partnera, trenera. Trenował ja od 1972 roku. Irena Szewińska w wywiadach podkreślała, że bardzo dużo mu zawdzięcza, bo dzięki niemu skończyła studia, dzięki niemu miała wspaniałą rodzinę. I trzeba podkreślić, że zawdzięczała mu również sukcesy w swojej karierze.
Wystawa „Irena Szewińska. Wielka Dama Polskiego Sportu na fotografiach Janusza Szewińskiego” będzie udostępniona zwiedzającym w Ratuszu do końca marca bieżącego roku.

ZD