Jubileusz Biblioteki w Teatrze

Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie obchodzi w tym roku 100 lat swojego istnienia. Z tej okazji 20 października w Teatrze im. Adama Mickiewicza wyróżnieni zostali pracownicy biblioteki oraz zwycięzcy w konkursie na recenzję książki organizowanym przez placówkę. Dyrektor instytucji, Beata Grzanka, nie kryła swojego stresu:
– Żołądek mam ściśnięty, sucho mi w gardle – typowy stres. Myślę, że kiedy już się wszystko zacznie, to to minie. Mimo to jestem zadowolona, że tak wiele osób przyszło.
Wśród zaproszonych gości był abp Wacław Depo:
– Bardzo się cieszę, że mogę wejść w ten jubileusz, bo jest to czas radości, ale i wdzięczności dla ludzi za to, że tworzyli to miejsce i dzisiaj je tworzą dla przyszłości. Trzeba dostrzec to dobro, które jest w księgach i to, które jest w bibliotece, ale przede wszystkim dostrzec ludzi i podziękować im.
Metropolita częstochowski uważa, że Biegański jest godny upamiętnienia:
– To, co on stworzył zarówno od strony medycznej, ale także od strony zapisu historii i etyki, to są pewne uniwersalistyczne zasady, które wcielał w życie. Dlatego też warto o nim i jego dziełach przypominać.
Z okazji jubileuszu biblioteka zorganizowała wiele atrakcji dla mieszkańców Częstochowy. Były to: spotkanie z autorem, koncerty, konkursy, nocne zwiedzanie, czy gra terenowa ulicami miasta.