Kazimierz Pacewicz – artysta zapomniany

 

1

6 czerwca o godz. 13.00 w Galerii Dobrej Sztuki w Częstochowie odbył się wernisaż dzieł Kazimierza Pacewicza – Oficera Wojska Polskiego i malarza. Postać artysty przybliża Zofia Rozanow, wybitna historyczka sztuki, a także siostrzenica Pacewicza

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/01__wystawa-KP__.mp3]

Dzieła Kazimierza Pacewicza zostały wypożyczone z Regionalnego Muzeum w Siedlcach. Zbiór udostępniony Muzeum częstochowskiemu liczy ponad 40 obrazów olejnych i jest największą kolekcją jego prac w Polsce. W zbiorze dominują pejzaże, ale występują również inne tematy, tj. architektura, portrety, akty i sceny rodzajowe. O twórczości artysty mówi Katarzyna Sucharkiewicz z Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego:

 [audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/06/02__wystawaKP__.mp3]

Ekspozycję podzielono na dwie części: pierwsza dotyczy twórczości artysty, a druga związana jest z jego życiem prywatnym. Pamiątki, fotografie oraz dokumenty rodziny Pacewiczów udostępniła siostrzenica artysty Zofia Rozanow.

Kazimierz Pacewicz (1895 – 1974) – studiował malarstwo na ASP w Krakowie oraz w Paryżu. Należał do Komitetu Organizacyjnego „Grupy Paryskiej Plastyków Polskich”. Wystawiał swoje prace m.in. W Londynie, Paryżu i Amsterdamie. Wykonał 30 barwnych plansz do albumu „Polskie siły zbrojne w ciągu wieków”. Pracował również jako wykładowca w Szkole Sztuk Pięknych w Reading koło Londynu. Ostatnia wystawa za życia artysty odbyła się w Klubie Orła Białego w dzielnicy Londynu Balham w 1974 roku.