Kolędowanie w Bazylice Jasnogórskiej

Niezwykłe, bo ekumeniczne kolędowanie miało miejsce w sobotni wieczór, 19 stycznia w jasnogórskim sanktuarium. Kolędowali uczniowie częstochowskiej Szkoły Muzycznej.

Muzyczna uroczystość wpisywała się w program Tygodnia Modlitw o Jedność dla Chrześcijan, który rozpoczął się w piątek, 18 stycznia. Tydzień ten objęty jest hasłem „Dąż do sprawiedliwości”.

Ze względu na żałobę narodową, widniejąca w programie Orkiestra Szkoły Muzycznej została zamieniona na nieco bardziej kameralny zespół.

Jest to święto wszystkich chrześcijan. Cieszymy się i jednoczymy razem. Myślę, że każdy będzie mógł przeżyć w bardzo piękny sposób to święto muzyczne. Wszyscy, którzy zbiorą się tutaj na Jasnej Górze będą mogli je przeżyć słuchając tych kolęd i pieśni, które mamy do zaproponowania. Zainspirowały nas nagrania, które wspólnie z uczniami przesłuchaliśmy i nie chcieliśmy tak zupełnie tradycyjnie przedstawić kolęd – mówi nauczycielka Barbara Hrabia, która przygotowywała uczniów do występu.

Słowa powitanie skierował do wszystkich obecnych abp Wacław Depo. Podczas koncertu nie zabrakło także wierszy wybitnych poetów, jak Cyprian Kamil Norwid, czy ks. Jan Twardowski.

Wśród wykonawców znalazły się uczennice klasy trzeciej gimnazjum, Martyna Smok i Nicole Krakowiak:

Podczas koncertu śpiewamy chórki, a w ostatniej piosence również pierwszą zwrotkę i refreny. Przygotowywaliśmy się mniej więcej od końca listopada. Jesteśmy zawsze chętne do wykonywania tego typu projektów. Taki rodzaj muzyki, z którym nie mamy na co dzień do czynienia w szkole sprawia nam wielką radość, jest takim oderwaniem od muzyki klasycznej.

W repertuarze koncertu znalazły się takie utwory jak: „Kołysanka dla Jezusa”, „Mizerna cicha”, „Cicha noc”, „Kolęda dla nieobecnych”, czy „Przekażcie sobie znak pokoju”. Koordynatorką koncertu była Beata Młynarczyk.

KF