Kolędujmy Małemu

burst

Ponad 300 osób zaśpiewało kolędy podczas V Przeglądu Chórów Uniwersytetów III Wieku. Na scenie Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie wystąpili mieszkańcy Śląska i województw ościennych.

Śpiewanie kolęd jest bożonarodzeniową tradycją – jednym ze zwyczajów, który pielęgnujemy od wielu lat. Wspólne kolędowanie jest okazją do spotkań oraz integracji różnych środowisk. Świąteczne pieśni śpiewali także członkowie czternastu chórów, którzy do Częstochowy przyjechali z kilku województw. Jak tłumaczy Grażyna Omeljaniuk-Szulc, przewodnicząca rady słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej – Przegląd Chórów to radosne, muzyczne wydarzenie, które łączy ludzi z pasją.

– Częstochowa kiedyś chórami stała, w związku z tym pomyśleliśmy, żeby kultywować pieśni, a nie ma piękniejszych utworów jak kolędy w okresie Bożego Narodzenia, czy jak przyjęło się tradycyjnie – do 2 lutego. Nie chcemy, żeby to był konkurs. Pragniemy poznać mnogość utworów pochodzących z różnych regionów Polski. Chcemy też zobaczyć, jak inne chóry śpiewają – bez stresów i oceniania.

Jak mówią uczestnicy – muzyka jest dla nich bardzo ważna, a wspólne kolędowanie i przyjazd do Częstochowy to dodatkowe atrakcje, z których chętnie korzystają już od kilku lat.

– Możemy się porównać z innymi, ale też z wielką przyjemnością zobaczyć co potrafią inni i jak to robią, przez co dużo się uczymy. Poza tym wychodzimy z domu i zajmujemy się czymś zupełnie innym niż praca czy dom.

– To jest też wyróżnienie, że możemy uczestniczyć w tej uroczystości.

– Chciałybyśmy to kontynuować zwłaszcza, że nawiązują się tu niesamowite przyjaźnie z ludźmi z różnych stron Polski.

Na scenie Filharmonii Częstochowskiej chórzyści prezentowali po trzy pieśni. Na koniec Przeglądu wszyscy wystąpili razem, śpiewając kolędę „Oj Maluśki, Maluśki”. Muzyczne wydarzenie zorganizował Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.

ABK