Koncert „Kameralna jesień” w Miedźnie

Koncert „Kameralna Jesień z GOK” w Miedźnie źródło: facebook Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie

Mieszkańcy Miedźna i okolic rozpoczęli jesień przy wtórze muzyki kameralnej. 27 września tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury zorganizował koncert w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Przed publicznością zaprezentowali się artyści młodego pokolenia, absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie: altowiolistka Zuzanna Sobecka oraz Michał Pyrkosz, organista. Jaki repertuar wpisał się w program wydarzenia?

-Zaprezentowaliśmy publiczności tak naprawdę cały przegląd muzyki od Jana Sebastiana Bacha, aż do XIX wieku. Koncert, jak to w piosence Zbigniewa Wodeckiego, zaczęliśmy muzyką lipskiego mistrza. Jako pierwszy wykonaliśmy jeden z najsłynniejszych utworów Bacha, czyli Arię strunie G, następnie zabrzmiała fantazja G-dur organowa. Dalej była trzecia suita wiolonczelowa Bacha, dwie części: preludium i gawot. Później przenieśliśmy się do epoki romantyzmu. Zabrzmiały dwa preludia chorałowe Brahmsa, dalej była trzecia suita wiolonczelowa, dwie części preludium i Gawot. Warto przypomnieć że Brahms, mimo iż bardziej znany jest jako symfonik, był także aktywnym organistą. Następnie zabrzmiał romans F-dur Maksa Borucha, a na koniec dwa utwory organowe – Sonata organowa a-dur Mendelsona, którą napisał jako prezent ślubny dla swojej siostry, później publiczność usłyszała miniaturę z cyklu „Karnawał zwierząt” czyli pięknie i majestatycznie płynący po tafli jeziora Łabędź.

-mówił organista Michał Pyrkosz.

W rozmowie z Radiem Fiat młody artysta opowiedział także o instrumencie, który zabrzmiał podczas koncertu:

-Instrument który znajduje się zmienić nie ma już prawie 100 lat został wybudowany dlatego kościoła w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym przez jedną z najbardziej znanych i czołowych firm budownictwa organowego w tamtych czasach firmy z ówczesnych Austro-Węgier. Ten instrument, około dwudziestogłosowy, z ciepłym brzmieniem, które idealnie pasuje do wnętrza kościoła. Kiedy spojrzymy na piękne polichromie zobaczymy że wszystko jest perfekcyjnie ze sobą skomponowane.

Jak występujący odebrali zaangażowanie i reakcję publiczności?

-Była ona wręcz zachwycająca. Prawie pełny kościół, duża ilość osób oglądających nas na transmisji. Już schodząc z chóru na końcowy ukłonu, przez kościół dostaliśmy aplauz, na stojąco ogromne brawa, podziękowania nie tylko ze strony słuchaczy,  ale również dyrekcji GOK-u, administratorów parafii w postaci księdza proboszcza i księdza wikariusza.

Michał Pyrkosz wyraził także nadzieję na kolejne spotkania muzyczne w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej:

-Myślę, że to jest dobry krok, żeby po raz kolejny pojawić się w Miedźnie. Tak samo dobra inicjatywa, żeby kolejny raz zorganizować takie przedsięwzięcie w kolejnych edycjach Kameralnej Jesieni.

Warto dodać, że oboje występujący cały czas kształcą się muzycznie. Zuzanna Sobecka jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, na wydziale instrumentalnym, w klasie altówki, prof. dr hab. Piotra Reicherta. Michał Pyrkosz to obecnie student Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów prof. dr hab. Elżbiety Karolak i dr. Jarosława Tarnawskiego oraz klasie dyrygentury symfonicznej dr. hab. Przemysława Neumanna.

JS