Konkurs Wokalny im. Reszków – odliczanie!

Do rozpoczęcia pozostało kilka dni. Już w poniedziałek 25 lutego w Filharmonii Częstochowskiej rozpoczyna się Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków. Konkurs potrwa do 1 marca.

Reszkowie to słynna rodzina śpiewaków operowych, a konkurs został utworzony po to, by zachowywać o nich pamięć. W tym roku wydarzenia konkursowe rozpocznie Koncert Inauguracyjny.

To nowość w formule konkursów wokalnych w filharmonii, ponieważ do tej pory nie mieliśmy koncertu na inaugurację, ale ponieważ z czasem przybywa laureatów tych konkursów, chcemy ich pokazywać publiczności. Pomyśleliśmy, że na rozpoczęcie tego konkursu może warto też zorganizować koncert – nie tylko ten finałowy. Dzięki temu mamy nadzieję młodych studentów przystępujących do konkursu zagrzać do walki. Zaprosiliśmy oczywiście jedną z laureatek poprzednich edycji konkursu. Jest to pani Joanna Zawartko, która już święci triumfy na różnych scenach w Polsce i za granicą. Akompaniował jej będzie pianista, pan Michał Biel. Pojawią się pieśni i arie takie bardziej znane, ale również i mniej znany repertuar, dlatego będzie okazja się z nim zapoznać – mówi pracownik impresariatu, Dariusz Madejski.

Koncert odbędzie się w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej i rozpocznie się o godzinie 18.00. Od wtorku natomiast rozpoczynają się przesłuchania konkursowe.

Przesłuchania są otwarte dla publiczności, wstęp jest wolny, tak więc zapraszamy wszystkich melomanów, którzy mają trochę czasu i chcieliby posłuchać, jak śpiewają młodzi studenci. Harmonogram tych przesłuchań rozpisany jest na naszej stronie internetowej. Odbywają się one o różnych godzinach w poszczególne dni, dlatego zapraszamy do sprawdzenia informacji. Pierwszym etapem są przesłuchania z fortepianem, natomiast wyłonieni laureaci do drugiego etapu zaprezentują się już z orkiestrą symfoniczną. Jest to już bardziej atrakcyjna forma konkursowa, ale też dla publiczności, która może posłuchać tych wykonań – dodaje Dariusz Madejski.

Konkurs odbywa się co dwa lata i adresowany jest do studentów. W tym roku przypada jego 6. edycja. Wśród śpiewaków znajdują się studenci różnych narodowości, m. in. polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej i libańskiej.

KF