Konstanty Andrzej Kulka w Filharmonii Częstochowskiej

DSCF7199web

Każdy kolejny dzień tegorocznego Festiwalu Wiolinistycznego dostarczał odbiorcom wielu wrażeń i emocji. Nie inaczej było podczas finałowego koncertu, na którym wystąpiło czterech solistów: Konstanty Andrzej Kulka, Wojciech Koprowski, Nikolay Grabovskiy, Agnieszka Łuksza oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Jana Miłosza Zakrzyckiego. W programie koncertu znalazły się kompozycje Antonia Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha i Karola Lipińskiego.

Konstanty Andrzej Kulka urodził się w 1947 roku w Gdańsku. Jest światowej sławy skrzypkiem. Już jako nastolatek był wyróżniany w prestiżowych konkursach skrzypcowych. Koncertuje na całym świecie, a także prowadzi działalność dydaktyczną – jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. –Zawsze staram się grać tak dobrze, jak potrafię. Staram się maksymalnie skoncentrować, żeby publiczność odbierała – nawet trudny technicznie utwór – w sposób łatwy, lekki i przyjemny. Tu jest i dobra akustyka, i dobra publiczność, także bardzo się cieszę, że mogłem tu wystąpić i zagrać na zakończenie festiwalu – powiedział po występie artysta.

Koncert Finałowy zrobił na publiczności ogromne wrażenie, każdy utwór był długo oklaskiwany, a cały koncert nagrodzony owacją na stojąco. – Koncert Finałowy pozostawił wspaniałe wrażenia- cudowni wykonawcy, wspaniała muzyka. Myślę, że to godne zakończenie tego festiwalu- podsumował Ireneusz Kozera, Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.

Sylwia Hreczańska