Kuratorskie zwiedzanie „Podróży wycinanek”

Wszyscy, którzy 9 lutego przyszli do Galerii Dobrej Sztuki w Częstochowie, mieli okazję zwiedzać wystawę „Podróże wycinanek” wraz z jej kuratorem.

Ewelina Mędrala-Młyńska, która oprowadzała przybyłych odbiorców sztuki, przybliżyła tematykę prezentowanych prac:

-Są to wycinanki, zarówno tradycyjne, jak i inspirowane, które zasiliły dział etnografii Muzeum Częstochowskiego od 2003 roku. To pokłosie konkursów sztuki ludowej, które organizujemy co trzy lata. Wybraliśmy te, które najbardziej identyfikują regiony etnograficzne, ukazują w jaki sposób inspiracja wchodzi do twórczości profesjonalnej. Z tych prac skomponowaliśmy wystawę. Bierze w niej udział 31 twórców, prezentujemy 76 prac.

Jak zdradziła kurator Mędrala-Młyńska, wycinanki nie zagrzeją już długo miejsca w Muzeum Częstochowskim. Będzie je można za to oglądać w różnych miejscach w Polsce:

-Idea całego projektu polega na tym, że ta wystawa, którą jeszcze przez kilkanaście dni można zobaczyć tutaj, z początkiem marca wyruszy w podróż po Polsce. Już mamy dograny kalendarz na ten rok, przyszły rok powoli się zapełnia. Wycinanki, wystawa będą promowały konkursy sztuki ludowej i Częstochowę na terenie całej Polski.

Podróże wycinanek to projekt, który ma na celu uwolnienie z przestrzeni magazynowych papierowych dzieł rąk ludzkich. Prezentowane wycinanki powstały na przestrzeni lat 2003–2018. Stworzona z nich ekspozycja została ma promować artystów-wycinankarzy oraz ideę Konkursów Sztuki Ludowej.

Jakub Szewczyk