Lalki opowiadają historię Częstochowy

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w poniedziałek 11 września o godzinie 18.00 pokazany został teatr lalek. Spektakl pt. „Aleje, aleje czyli historia Częstochowy lalkami przedstawiona” oparty jest na historii Częstochowy opracowanej przez Zbisława Janikowskiego. Teatr lalek powstał z inicjatywy Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, mówi jego dyrektor, Tadeusz Piersiak:
– Teatr lalek jest inicjatywą, która wyniknęła z zupełnie niezależnych dążeń różnych ludzi. Zbisław Janikowski stworzył tekst i powiedział mi, że mógłby być kanwą przedstawienia. Ja odkąd zostałem dyrektorem dążyłem do tego, aby powstał w Gaude Mater teatr lalek. W przeszłości w „Wejściówce” pokazywał swoje prace Marcin Kozierkiewicz. Były tam między innymi lalki jego autorstwa. Namówiłem go, aby zechciał zrobić lalki dla naszego teatrzyku lalkowego. Następnie ogłosiliśmy nabór do zespołu i zgłosiło się kilka osób.
Przedstawienie było bezpłatne, jednak organizatorzy wprowadzili ograniczenie wiekowe:
– Jest to spektakl dla dorosłych i starszej młodzieży. Nie ze względów obyczajowych, ale historia Częstochowy przedstawiona jest w sposób trudny. Dzieje miasta opowiadają między innymi postacie historyczne, takie jak Częstoch.
Lalki przedstawiały historię Częstochowy już po raz trzeci. Za każdym razem spektakl cieszy się dużym zainteresowaniem i wywołuje wśród widzów uśmiech.

KN