„MAGNIFICAT” w Częstochowie i Warszawie

szalone dni

We wtorek, 22 września, o godzinie 18:00 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się koncert chóru i orkiestry z Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego. Szkoła zaprezentuje dzieło Johna Ruttera – „MAGNIFICAT” na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę.

Utwór w wykonaniu orkiestry i chóru zabrzmi również w Warszawie, na Festiwalu „Szalone Dni Muzyki”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Szkoły na festiwal wybiera komisja muzyków z najlepszej polskiej profesjonalnej orkiestry. Kandydatura częstochowskiego Zespołu Szkół została rozpatrzona pozytywnie już trzeci rok z rzędu. Tegorocznym hasłem festiwalu będzie: „Pasje serca i duszy”.

Wykonanie dzieła w częstochowskiej filharmonii przypada na 4. rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pośpiecha i jego pamięci będzie dedykowany występ.

– Chcemy zadedykować częstochowskie wykonanie pamięci profesora Krzysztofa Pośpiecha. Chyba wielu częstochowianom jest to postać bardzo dobrze znana. Był dyrygentem orkiestry i chóru w szkole muzycznej. Znany jest też bardzo szeroko jako działacz, popularyzator muzyki, pomysłodawca Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” – mówił Zygmunt Nitkiewicz, dyrygent w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie.

km