Malarstwo Ikony w Konduktorowni

Wernisaż Sylwii Perczak i Moniki Sawionek to wydarzenie, które uroczyście otworzyło wystawę twórczości artystek w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. 17 maja w piątkowy wieczór w Konduktorowni przy ulicy Piłsudskiego wszyscy zgromadzeni mieli okazję przyjrzeć się pracom poświęconym Malarstwu Ikony.

Spotkanie otworzył śpiew muzyki sakralnej w wykonaniu Ukrainek: Marii Wysoczańskiej oraz Natalii Bosackiej. Temat ikony zawartej w swoich dziełach przybliża sama malarka, Sylwia Perczak.

– Jest to ikona współczesna, która łamie pewien schemat. Momentami może nawet przestawać być ikoną (dużo zależy od granic wytrzymałości widza). Zarówno tradycyjna ikona, jak i wzory, które znamy, starają się odwołać do Objawienia Pana Boga. Tematyka wystawy jest szeroka, z pewnością nie są to ikony powielane z dawnych wzorów, łamią tradycyjny kanon. Obrazy zaczynają się od Adama i Ewy, a kończą się na Jezusie, który zmartwychwstał – powiedziała artystka.

Od 2005 roku Sylwia Perczak należy do Związku Pastelistów Polskich w Nowym Sączu. Współpracuje z kilkoma wydawnictwami, ilustrując książki dla dzieci. Obecnie, oprócz malarstwa sztalugowego, zajmuje się też pisaniem ikon.

Twórczość Moniki Sawionek to w większości prace malowane w tradycyjny sposób na drewnie. Przewodnim nurtem pokazywanych prac malarki były ikony sakralne.

– W moich pracach są głównie sylwetki świętych, także współczesnych, takich jak Zelia, Ludwik Martin i Teresa z Lisieux. Na wystawie mam 5 wybranych ikon, które dla mnie osobiście są ważne – przyznaje malarka.

 Wystawa prac obu artystek potrwa do 4 czerwca.

BNO