Martin Widmark w częstochowskiej Bibliotece

Filia nr. 9 częstochowskiej Biblioteki Publicznej zaprosiła mieszkańców miasta na spotkanie ze szwedzkim pisarzem książek dla dzieci – Martinem Widmarkiem. Autor przyjechał do Częstochowy 27 października, przyciągając swoją osobą dzieci aż…z Torunia! Dzieci jechały 5 h, by spotkać się z ulubionym pisarzem i otrzymać od niego autograf. O wyprawie mówi bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr. 23 w Toruniu, Elżbieta Rozborska:
– „Lasse i Maja” Widmarka to książka, po którą chwyta mnóstwo dzieci. W naszej bibliotece mamy wszystkie części i są one najbardziej poczytne. Żadna nie leży na półce dłużej niż dzień. Jesteśmy pasjonatami. W zeszłym roku dwie z naszych dziewczynek brały udział w konkursie detektywistycznym Lassego i Mai. Zajęły wtedy dwa pierwsze miejsca. Podobnie 2 lata temu.
Dzieci z toruńskiej szkoły były zachwycone spotkaniem. Martin Widmark okazał się bardzo otwarty na dzieci. Wiele żartował i z chęcią odpowiadał na pytania najmłodszych. Dzięki temu mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Podczas spotkania Widmark zaproponował dzieciom zabawę. Jedna z dziewczynek miała okazję pochwalić się swoją pamięcią wcielając się w świadka napadu na bank. Zadanie wykonała celująco, choć nie obyło się bez emocji:
– Miałam trochę tremę, ale już kiedyś byłam na spotkaniu autorskim z Andrzejem Maleszką. Wtedy też zaprosił mnie na środek i miałam odegrać pewną scenkę. Jestem już trochę przyzwyczajona do wyjścia i stanięcia koło autora.
W Polsce autor ma wielu fanów. Spotkania z nimi są dla niego ważne:

Podczas spotkania Widmark pokazał dzieciom swój zeszyt z pomysłami na książki i czytał swoją twórczość przetłumaczoną na język polski. Wspomniał też o pozycjach, które mają ukazać się w przyszłym roku.