Maszyny kruszenia słowa

Ryszard_W_Kluszczyński

9 października w Akademii im. Jana Długosza odbyło się seminarium otwarte, zatytułowane „Maszyny kruszenia słowa”. Spotkanie było częścią trwającego w Częstochowie Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Jak pisze we wprowadzeniu do konferencji dr hab. Adam Regiewicz prof. AJD, tytułowe „maszyny kruszenia słowa” są „metaforą technologii wdzierającej się w twórczość literacką, korzystając z mechanizmu automatyzacji jej przypisanego dokonują aktu re-kreacji”. Jednym z prelegentów był prof. Ryszard Waldemar Kluszczyński, kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz profesor ASP w Łodzi. Z prof. Kluszczyńskim rozmawiałam jeszcze przed rozpoczęciem seminarium:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/ryszard-kluszczynski.mp3]

Nieco inaczej miejsce słowa w kulturowej rzeczywistości widzi inny z uczestników obrad, prof. Andrzej Głowacki, kierownik Katedry Reklamy, Grafiki i Nowych Mediów WSIIZ w Rzeszowie, projektant, architekt wnętrz, grafik, autor publikacji z zakresu sztuki i nowych technologii, twórca literatury aplikacyjnej i pojęcia archetyptura:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/glowacki-www.mp3]

Organizatorem i koordynatorem obrad seminarium „Maszyny kruszenia słowa” był prof. Adam Regiewicz:

[audio:http://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2014/10/adam-regiewicz.mp3]

„Organizatorzy Festiwalu Dekonstrukcji Słowa są bardzo dumni, że w programie tegorocznego „Czytaja!” znalazło się miejsce na seminarium naukowe” – mówi Tomasz Florczyk, współorganizator Festiwalu. „Jesteśmy wdzięczni Akademii im. Jana Długosza, a w szczególności prof. Adamowi Regiewiczowi, za współpracę. Cieszymy się, że częstochowska Akademia podejmuje trudny, a ważny w humanistyce temat, jakim jest związek literatury z nowymi mediami. Wszystkie wystąpienia wykazały, że tematyka podejmowana przez prelegentów jest przyszłością literatury w dobie cyfryzacji życia.” – podsumowuje Tomasz Florczyk.

Aleksandra Mieczyńska