DSCF1536

 

“Młodość bez uzależnień” to hasło konkursu na Małe Formy Teatralne, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 16 czerwca na scenie Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie. Udział w tegorocznej edycji konkursu, organizowanego w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wzięło dziewięć grup teatralnych z terenu miasta.

Głównym założeniem konkursu na Małe Formy Teatralne jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem uzależnień, który często dotyczy ich rówieśników. – Przede wszystkim profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Chodzi nam o to, aby ci młodzi ludzie, kiedy będą mieli możliwość sięgnąć po alkohol – bez względu na to, ile będą mieli lat – zastanowili się i policzyli chociaż do dziesięciu, zanim to zrobią, bo oni doskonale wiedzą, że człowiek nigdy nie wie, w którym momencie staje się osobą uzależnioną – mówiła Małgorzata Długosz z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dla młodzieży tego typu działania teatralne często są sposobem na zmierzenie się z problemem uzależnień, jednak bywa i tak, że młodzi ludzie muszą włożyć dużo pracy, by jak najlepiej przygotować się do roli, o której niewiele wiedzą. – To była dla nas nowość. Naprawdę nikt nie wiedział, jak zagrać narkomanów. Podobnie było w minionym roku, ale z tamtego czasu pozostało nam już pewne doświadczenie teatralne podpowiadające, jak grać osoby, które znajdują się pod wpływem narkotyków – zaznaczał Bartosz Ziembłowski, który wcielił się w rolę narkomana w spektaklu “Szukam ciebie, mój przyjacielu” przygotowanym przez Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie. Sztuka zaprezentowana przez grupę teatralną z gimnazjum z ul. Worcella zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjów. – Tworząc scenariusz do spektaklu, korzystaliśmy z różnych tekstów, posiłkowaliśmy się różną literaturą, tekstami z internetu. Jednak pozmienialiśmy wszystkie teksty, także można powiedzieć, że stworzyliśmy własny scenariusz. Muzykę do spektaklu dobieraliśmy wspólnie z uczniami. (…) W naszym gimnazjum staramy się robić wszystko, aby młodzież uczulić na problem używek – wyjaśniała Agata Mika, nauczycielka i opiekunka grupy teatralnej z Gimnazjum nr 5.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę zdobyła grupa z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych. Nagrodzone zostało również Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 2 Towarzystwa Przyjaciół Dzieci za spektakl pt. “Wypalone słonie”.

K. Kowal

Skip to content