Musical „Życie Maryi”

Musical „Życie Maryi” został zaprezentowany w sobotę, 7 września o godz. 18.00 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Musical został przygotowany przez zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina, wspólnie ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus oraz gośćmi. Na scenie Sali Papieskiej wystąpiło ok. 60 osób, w tym grający na żywo zespół muzyków.

„Życie Maryi” to musical przedstawiający za pomocą muzyki i tańca życie Matki Bożej. Opowiada o życiu Maryi od momentu zwiastowania przez nawiedzenie świętej Elżbiety, narodzenie, ofiarowanie, odnalezienie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, wesele w Kanie, nauczanie, drogę krzyżową, śmierć, zmartwychwstanie Jezusa, i zesłanie Ducha Świętego.

To cała historia Zbawienia przedstawiona oczami Matki Bożej – mówił witając zgromadzonych o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator i pomysłodawca wystawienia musicalu na Jasnej Górze. O. Tabulski podkreślił, że musical to „uczta duchowa wprowadzająca w tajemnice życia Maryi”.

Bardzo się cieszymy, że ten 28. raz, bo taka jest liczba wystawień tego musicalu, może być tu wystawiony, i że możemy dzisiaj być świadkami tego niezwykłego wydarzenia – mówił o. Tabulski.

Dostaliśmy zaproszenie od o. Mariusza, wcześniej też mieliśmy na Jasnej Górze koncerty, wiele razy posługiwaliśmy, prowadziliśmy czuwania. Jasna Góra jest nam szczególnie bliska przez nasze pielgrzymowanie tutaj. Więc tym ochotniej zgodziliśmy się, żeby ten musical był tutaj – mówi Agnieszka Beszłej, liderka wspólnoty Guadalupe, autorka piosenek, wokalistka i gitarzystka. W spektaklu odgrywa postać Matki Bożej.

Spektakl wystawiono już wiele razy w Lublinie, ale także w innych miastach i miasteczkach Polski. Specjalny pokaz odbył się także w Londynie dla tamtejszej Polonii.

Ta historia zaczyna się od zwiastowania Najśw. Maryi Panny i kończy się ukoronowaniem Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Cały musical idzie mniej więcej tajemnicami Różańca świętego, więc jest bardzo maryjny, ale też w centrum jest Jezus – to też jest piękne, że Matka Boża prowadzi do Jezusa – mówi Agnieszka Beszłej.

O tym, jaki jest cel i przesłanie musicalu, Agnieszka Beszłej mówi:

Chcieliśmy, żeby widzowie przybliżyli się do Matki Bożej, do Jej życia, i żeby mogli odczuć Bożą miłość. Wiele osób nam mówi, że bardzo mocno odczuwali miłość Matki Bożej, miłość Jezusa, więc ten musical jest też ewangelizacyjny.

Jest to wielowymiarowa opowieść. Oczywiście są pewne wrażenia artystyczne, czysto ludzkie, ale jest to przede wszystkim przeżycie duchowe – podkreśla Krzysztof Gołaszewski, wcielający się w rolę rzymskiego żołnierza

Przed każdym spektaklem zawsze się modlimy, wzywamy Ducha Świętego, bo chcemy, żeby to była przede wszystkim modlitwa, żeby ludzie poczuli tę sferę duchową. Na pewno ten piękny śpiew porusza ludzi. Mamy wiele świadectw ludzi, którzy byli na tych musicalach, przeżywali to mocno, są nawet świadectwa nawróceń. Widzi się łzy, widzi się wzruszenie. Jest to przeżycie, zmiękcza serce, i wprowadza w stan modlitwy. W trakcie musicalu jest też okazja, żeby publiczność włączyła się w modlitwę – dodaje.

Organizatorami wydarzenia byli: Jasnogórski Instytut Maryjny, kustosz Jasnej Góry oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Spektakl wystawiony w Sali Papieskiej można obejrzeć na stronie internetowej zespołu: www.guadalupe.com.pl

źródło: BPJG