„Myśmy wszystko zapomnieli…”

W środę (7 listopada) w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbędzie się Patriotyczne widowisko poetycko-muzyczne „Myśmy wszystko zapomnieli…”. Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na scenie kilkudziesięciu wykonawców: Chór Collegium Cantorum, aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza, Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa. Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek i zaproszeń.
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest ważną okazją do świętowania oraz przypominania historii – trudnej i często bolesnej – naszego narodu ostatniego wieku. Sądzimy jednak, że wśród wielu artystycznych zdarzeń, które z pewnością pojawią się na różnych scenach i estradach, warto także znaleźć miejsce na te, które sięgną historycznie jeszcze głębiej.

Zanim bowiem nastał rok 1918, przez całe dziesięciolecia naród dążył do niepodległości i dążenia te wyrażał także w sztuce: literaturze, pieśniach, malarstwie, muzyce….

Główną ideą koncertu „Myśmy wszystko zapomnieli…” jest przywołanie tych dążeń, nadziei i rozczarowań, wzlotów i upadków, mozolnej pracy całych pokoleń, aby – mimo zaborów – ocalać polskość, nie pozwolić na narodowe wyjałowienie, aby w efekcie do niepodległości doprowadzić.

Wybrane fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego nie dość, że ideę tę obrazują, to jeszcze – w metaforycznej i symbolicznej warstwie – podejmują dyskurs nad powinnością Artysty i Sztuki, nad odpowiedzialnością tych, którzy obdarzeni darem, potrafią wyrażać myśl piękniej i doskonalej niż pozostali. Dyskurs jakże ważny dzisiaj w czasach popkultury i powszechnej komercji.

Siłą widowiska jest jego interdyscyplinarność: połączenie muzyki, pieśni zaaranżowanych na chór (i tych powszechnie znanych, ale też tych zapomnianych), żywego słowa i narodowego tańca.

Scenariusz na podstawie fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego: Wyzwolenie, Wesele, Warszawianka, Bolesław Śmiały, w programie polskie pieśni patriotyczne i polskie tańce narodowe.

Wstęp wolny na podstawie wejściówek.