Najpierw Częstochowa, później Warszawa

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie szykują się na muzyczny podbój Warszawy. Zanim jednak to nastąpi 26 września zagrają w Filharmonii Częstochowskiej.

Orkiestra wystąpi przed dziesiąta polską edycją festiwalu Szalone Dni Muzyki, który odbędzie się w dniach 27-29 września w Warszawie pod hasłem „Kartki z podróży” i będzie poświęcony twórczości kompozytorów, którzy stworzyli dzieła ponadczasowe dzięki podróżom. O festiwalu opowiada dyrygent orkiestry ZSM, Miłosz Kula:

Ten festiwal jest rzeczą niespotykaną w skali Europy, a na pewno Polski. Założeniem programowym jest to żeby jak najszersza liczba odbiorców miała dostęp do jak najlepszej muzyki. Człowiek, który przyjdzie na taki festiwal o godzinie 12.00 może tak zostać tak naprawdę cały dzień, ponieważ koncerty odbywają się co chwilę. Zmieniają się tylko zespoły – my będziemy jednym z nich.

26 września o godz. 18:00 orkiestra zaprezentuje się w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. O repertuarze koncertu opowiada Miłosz Kula:

Wykonamy cztery utwory: Uwerturę koncertową „Hebrydy” op. 26 (Grota Fingala) – Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Uwerturę fantastyczną „Bajka” – Stanisława Moniuszki, Kaprys hiszpański op. 24 – Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Mazura z opery „Halka” – Stanisława Moniuszki. Po dzisiejszej próbie mogę stwierdzić, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku.

W skład zespołu wchodzą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych, a także absolwenci. Orkiestra wystąpi pod batutą Miłosza Kuli, a koncert poprowadzi Beata Młynarczyk. Bilety do nabycia w kasie filharmonii.

KF