Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” na częstochowskim UJD

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie 2018 zawitała również na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. 8 września pracownicy dydaktyczni Uczelni i zaproszeni goście odczytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Jak przystało na gospodarza, czytanie rozpoczęła rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Jej zdaniem wybór „Przedwiośnia” na Narodowe Czytanie 2018 był bardzo trafny:

– Wiąże się z jubileuszem Polski niepodległej. To jest powieść, którą można czytać w bardzo szerokich kontekstach. Wraz z upływem czasu i zmieniającymi się okolicznościami „Przedwiośnie” skrzy się nowymi barwami znaczeniowymi.

Jednym z czytających był sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Giżyński. – „Przedwiośnie” to wielka księga polskiego patriotyzmu – powiedział polityk. – Życzyłbym, żeby ta lektura była nie tylko omawiana podczas lekcji języka polskiego, ale żeby była powodem do rozmów, sprzeczek, wymiany gorączkowych i wielkich myśli kolejnych pokoleń Polaków.

W Narodowym Czytaniu uczestniczył także senator Artur Warzocha, dla którego powrót do lektury „Przedwiośnia” był cennym doświadczeniem:

– Czytam znaną mi historię, ale interpretuję ją w całkiem inny sposób, niż wtedy, kiedy musiałem ją przeczytać jako nastolatek. Ta lektura jest fascynująca. Bardzo cieszę się, że właśnie „Przedwiośnie” wybrano do akcji Narodowe Czytanie 2018, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponadto fragmenty „Przedwiośnia” czytali m.in.: prof. dr hab. Marian Kisiel – poeta, krytyk literacki, kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego, doctor honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie; prof. dr hab. Elżbieta Hurnik – kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej XX wieku i Literatury Najnowszej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Bethuel Matsili – pracownik naukowy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Assel Sagimbekova z Kazachstanu – absolwentka polonistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkanie poprowadziły dr Elżbieta Wróbel oraz Ewelina Dziewońska-Chudy z Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie.

Maciej Orman