Narodowe Czytanie w Częstochowie

W sobotę, 2 września w podjasnogórskim Parku im. Stanisława Staszica odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w interpretacji Zespołu Aktorskiego częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza.
Tradycyjnie na miejsce Narodowego Czytania w Częstochowie wybrano Altanę podjasnogórskiego Parku. Zlokalizowana pośrodku parku altana, dzięki specjalnej aranżacji plastyczno-florystycznej stała się, izbą weselną i jednocześnie sceną, na której pojawili się lektorzy. Impreza rozpoczęła się od prezentacji przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego. Następnie czytanie arcydramatu Wyspiańskiego rozpoczęli aktorzy, częstochowskiego teatru.  – Ta edycja jest szczególne z trzech powodów, po pierwsze zbiega się z Jubileuszem 90-lecia istnienia zespołu Aktorskiego Teatru im. Adama Mickiewicza, a Biblioteka Częstochowska im. Władysława Biegańskiego rozpoczyna obchody istnienia 100-lecia istnienia. Trzecia szczególność polega na tym, że po raz pierwszy do lektury wybrano dramat. – mówi Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego Teatru.
Akcję „Narodowego Czytania” zainicjował w 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski, od 2015 r. objęła ją honorowym patronatem para prezydencka – Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

źródło: własne

fot. Michał Zawada