Niecodzienny koncert improwizacji na organach i saksofonie

Trwa 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Kolejnym koncertem festiwalu były „Improwizacje na tematy pieśni maryjnych”, które w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie wykonali: organista Bogusław Grabowski i saksofonista Maciej Sikała.

O początkach improwizacji organowo-saksofonowej opowiada Bogusław Grabowski:

– Ten pomysł zrodził się u mnie bardzo dawno. Będąc w szkole podstawowej, usłyszałem w radiu fragment muzyki z USA. Była to muzyka kontemplacyjna. Pamiętam jej klimat i nastrój. Bardzo długo tęskniłem za połączeniem saksofonu i organów. Współpracę z Maciejem Sikałą rozpocząłem przypadkiem. Akademia Muzyczna w Gdańsku poprosiła, żebyśmy zagrali podczas jednej z uroczystości kościelnych.

Skoro obaj muzycy wykonują improwizacje, to każdy koncert jest oryginalny, co potwierdza Maciej Sikała:

– Zdecydowanie. To determinuje też często instrument, z jakim spotyka się Bogusław, czy też przestrzeń świątynna. Dużo zależy od akustyki i pogłosu. Zdarza się tak, że w ogóle go nie ma.

W repertuarze „Improwizacji na tematy pieśni maryjnych” znalazły się m.in. następujące kompozycje: „Bogurodzica”, „ Ave Maria”, „Salve Regina” i „Matko Niebieskiego Pana”.

Maciej Sikała to muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Współpracował, koncertując lub nagrywając, z czołówką polskiej sceny jazzowej, między innymi: z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem oraz z muzykami z zagranicy, takimi jak na przykład: Lester Bowie, David Liebman, Billy Harper, Eddie Henderson, Tim Haggans czy David Kikoski. Sikała nagrał ponad 50 płyt, w tym pięć autorskich, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Od kilku lat prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Pułtusku i Nysie. Koncertował w wielu miejscach za granicą, na przykład w Niemczech, Rosji, Słowenii, Włoszech, Kanadzie, Izrael czy Indiach. W ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum zajmuje obecnie (oraz w latach 1995-2005, 2010, 2012-2014) pierwsze miejsce w kategorii saksofonu tenorowego.
Bogusław Grabowski to organista i kompozytor, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę organów i improwizacji. Wykłada także na innych uczelniach o profilu teologicznym. Od 1985 roku jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Jest animatorem życia muzycznego w Gdańsku i na Pomorzu, gdzie zorganizował ponad 600 koncertów w ramach międzynarodowych festiwali i cykli koncertów. Grabowski jest także dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. Koncertuje w Polsce oraz w Niemczech, Anglii, Danii, Szwajcarii, USA, na Ukrainie, Białorusi, Łotwie i w Rosji. Nagrał kilkanaście płyt m. in. z muzyką organową, a także z własnymi kompozycjami z udziałem chórów i orkiestry symfonicznej oraz improwizacjami. Specjalista w zakresie projektowania, budowy oraz konserwacji organów.

MO

wykorzystano informacje ze strony www.gaudemater.pl