Nowy dyrektor – nowe plany

Fot. Filharmonia Częstochowska

Od 1 września Filharmonia Częstochowska ma nowego dyrektora. Ireneusza Kozerę, który obecnie piastować będzie funkcję zastępcy dyrektora, na stanowisku zastąpił Adam Klocek, dotychczasowy dyrektor artystyczny.

Kompozytor, dyrygent i wiolonczelista to laureat prestiżowych nagród takich jak Grammy czy Fryderyk. W 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a rok później Minister Kultury odznaczył go Srebrnym Medalem Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt swoich dokonań muzycznych.

– Bardzo się cieszę, ponieważ jestem emocjonalnie związany z Częstochową. Uważam, że przez te wszystkie lata zrobiliśmy z moim poprzednikiem wiele dobrych rzeczy. Orkiestra jest na świetnym poziomie. Mamy również znakomity chór. Dzięki renowacji mamy też piękny budynek filharmonii i salę z akustyką, którą projektował światowej sławy akustyk Witold Straszewicz.

Adam Klocek dodaje, że planów na rozwój filharmonii jest wiele.

– Staramy się rozwijać, ale też nie zepsuć tego, do czego publiczność się przyzwyczaiła. Nie chcemy psuć tego, co było dobre. Kilka rzeczy wymaga jednak poprawek np. reklamę filharmonii, aby docierała do szerszego grona odbiorców. Chciałbym też poszerzać stronę związaną z Bronisławem Hubermanem aż do powstania w przyszłości Międzynarodowego Centrum Wiolinistyki i festiwalu. Później chciałbym to poszerzyć o kursy muzyczne, kolekcje instrumentów smyczkowych, konkurs lutniczy, muzyki kameralnej. Strona wiolinistyczna na pewno będzie ważną stroną filharmonii, oczywiście nie zaniedbując orkiestry i chóru.

Nowy dyrektor filharmonii związany jest z Częstochową od 2012 roku, kiedy został powołany na funkcję zastępcy do spraw artystycznych.

ABK