O międzywojniu w Częstochowie

W niedzielne popołudnie w Muzeum Częstochowskim można było obejrzeć film dokumentalny pt. „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny”. Film powstał na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i jest kontynuacją cyklu filmów, które pokazują Częstochowę w poszczególnych dekadach ubiegłego wieku.

Podczas prezentacji publiczność mogła zobaczyć miasto, które odradzało się po zakończeniu I wojny światowej. Reżyserem filmu jest Krzysztof Kasprzak:

To jest chyba z tego co wiem jedyny taki film, który pokazuje nam Częstochowę w okresie międzywojennym. Udało nam się zebrać materiały filmowe, które poparliśmy zdjęciami. Przy tym filmie pracowało dużo osób, korzystaliśmy z bardzo dużej ilości zbiorów osób prywatnych. Przygotowania do tego filmu trwały około roku czasu.

W Ratuszu naszego miasta można było również do dzisiaj zwiedzać wystawę „KinoPasje Częstochowy”, która prezentowała blisko 300 eksponatów (zdjęcia, pocztówki, plakaty, dokumenty, projektory, rzutniki, taśmy filmowe oraz inne pamiątki) pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Częstochowie, OKF „Iluzja”, Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rumcajs”, Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego, Antykwarni-Księgarni „Niezależna”, IV LO im. Henryka Sienkiewicza, Cinema City „Wolność”, Muzeum Częstochowskiego oraz z wielu kolekcji prywatnych częstochowskich pasjonatów kina.

Wystawa przybliżała lokalną historię kina z kontekstem światowym, przybliżała historię kin, które działały w naszym mieście od 1907 roku. Chcieliśmy pokazać miejsca związane z tymi kinami. Często te budynki istnieją do dziś. Mieszą się tam banki, ale przechodzimy obok nich nie mając tej świadomości – mówi zastępca dyrektora Muzeum Częstochowskiego, Katarzyna Ozimek.

Film dokumentalny „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny” jest dostępny na DVD do kupienia w kilku punktach naszego miasta.

KF