O psach wielkich Polaków i nie tylko – spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel

Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. biograficznych powieści o wielkich Polakach. Pisze o też o muzyce i prowadzi zajęcia muzyczne, pedagogiczne i terapeutyczne. Anna Czerwińska-Rydel spotkała się 23 października w częstochowskiej Bibliotece Publicznej z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie.

Spotkanie z autorką odbyło się w ramach projektu „Deklinacja książki”. Anna Czerwińska-Rydel zaprezentowała swoją twórczość. – Piszę głównie o bardzo znanych Polakach, takich jak Fryderyk Chopin czy Maria Skłodowska-Curie, ale również o postaciach, których dzieci nie znają, jak chociażby o patronce bieżącego roku, Irenie Sendlerowej.

Autorka powiedziała, że nie ma uniwersalnej recepty na zainteresowanie młodych czytelników tematyką historyczną. – Zawsze staram się znaleźć inny klucz do każdej postaci. Przez długi czas zapoznaję się z każdą z nich, zbieram materiał i zastanawiam się nad kształtem danej książki. Na pewno musi zawierać wiele ciekawostek. W moich książkach pokazuję poszczególne postaci w dzieciństwie. Niewielu biografów zajmuje się tym tematem.

Na spotkanie z uczniami Anna Czerwińska-Rydel nieprzypadkowo przybyła ze swoją czworonożną towarzyszką, Nutką. – Dzisiaj rozmawiamy o psach wielkich ludzi. Henryk Sienkiewicz miał jamnika, Zofia Kossak nawet dwa, więc mój jamnik jest nieodzowną pomocą naukową.

Uczniowie mogli wysłuchać m.in. historii o Wykopie i wcale nie chodzi tu o prace ziemne, ale właśnie o jamnika Henryka Sienkiewicza.

Podczas spotkania nie zabrakło również bardzo poważnych tematów. Anna Czerwińska-Rydel odczytała fragment jednej ze swoich książek – „Listy w butelce – opowieść o Irenie Sendlerowej”. Sejm RP ogłosił rok 2018 właśnie Rokiem Ireny Sendlerowej.

Maciej Orman