O rytmach i kolorach w Filharmonii Częstochowskiej

Dzieci i młodzież, którzy przybyli 14 marca do Filharmonii Częstochowskiej mieli okazję poznać instrumenty perkusyjne, które nierzadko kryją w sobie wiele tajemnic. Koncert „Rytmy i kolory” usłyszeć można było w dwóch odsłonach jeszcze przed południem.

Koncert wpisuje się w cykl koncertów edukacyjnych „Feel Harmony – poczuj klimat!”.

Pomysł jest, że tak powiem, stary jak świat. Filharmonia zawsze organizowała koncerty edukacyjne, zmienia się tylko ich formuła. Mamy świadomość, że po to, żeby mieć publiczność na tych piątkowych tradycyjnych koncertach symfonicznych, musimy ją sobie do odbioru muzyki przygotować. Najlepiej zacząć to właśnie w szkole. Zawsze podczas koncertów edukacyjnych staramy się nawiązać kontakt z naszymi słuchaczami, żeby się czuli zachęcani do muzyki – mówi teoretyk muzyki i prowadząca koncert, Beata Młynarczyk.

Podczas koncertu na scenie prezentował się zespół „Percussion and Pianos Ensemble” w składzie: Robert Gawroński, Jakub Brawata, Marcin Serwaciński i Filip Filipski. O repertuarze mówi perkusista, Marcin Serwaciński:

Muzyka, która słuchaczom nie powinna kojarzyć się do końca z muzyką rozrywkową, z perkusją taką typowo rozrywkową, tylko właśnie z muzyką klasyczną. Można się tutaj przyjrzeć pracy głównie perkusistów. Instrumentów perkusyjnych jest niezliczona ilość, nikt nie wie tak naprawdę ile tych instrumentów mamy, dlatego przedstawiamy tylko ich drobny wycinek. Pochodzą one z różnych grup instrumentów perkusyjnych – melodycznych, membranowych, a całość dobarwiają i pomagają nam w wykonaniu tego koncertu dwaj wspaniali pianiści. Dzieci bardzo mile przyjęły te instrumenty. Kolega grający ze mną w zespole, Filip Filipski grał utwór na werbel solo, który wzbudził ogromny entuzjazm i radość słuchaczy. Myślę, że taki koncert z perkusją ma ogromne znaczenie i wszystkim się podoba.

Kolejne koncerty edukacyjne w Filharmonii Częstochowskiej już wkrótce. Na koncerty obowiązują wcześniejsze zapisy.

KF