Od ponad stu lat dbają o kulturalną edukację częstochowian

 

Najstarsza z instytucji kulturalnych w mieście – Muzeum Częstochowskie – obchodzi 110 urodziny. Półwiecze istnienia świętuje natomiast jedna z podległych jej placówek, unikalny w skali kraju, rezerwat archeologiczny. Rocznicowa uroczystość odbyła się w Ratuszu.

Muzeum Częstochowskie powstało w 1905 roku. Od tamtej pory ma ogrywa istotną rolę w życiu społecznym i kulturalnym nie tylko samej Częstochowy, ale i całego regionu. Ma spore osiągnięcia w kultywowaniu tradycji i historii.

– W ciągu 110 lat istnienia, Muzeum stało się jednym z najważniejszych elementów pejzażu kulturowego naszego regionu. Jest nowoczesną instytucją kultury, która intensywnie uczestniczy w życiu Częstochowy – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas skromnej rocznicowej uroczystości, która odbyła się 18 maja.

W trakcie uroczystości miała miejsce promocja 14-go tomu „Rocznika Muzeum Częstochowskiego”. O tradycji i wartości merytorycznej wydawnictwa opowiadała Elżbieta Miszczyńska. Wykład zatytułowany: „Masowość, elitaryzm, komercja, sakralność a współczesne muzealnictwo i wystawiennictwo” wygłosiła natomiast Katarzyna Ozimek. Na ręce dyrekcji częstochowskiej placówki rocznicowe gratulacje i życzenia dalszych sukcesów złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz reprezentanci środowisk i placówek kulturalnych.

Lubimy swoją pracę. Między innymi za jej różnorodność – zapewnia Katarzyna Jezierska – pracownik Muzeum Częstochowskiego. – Muzeum kojarzy się przede wszystkim z ekspozycjami, ale to tylko cząstka naszej działalności. Prowadzimy również badania naukowe, działalność wydawniczą, organizujemy zajęcia edukacyjne, itd. Muzealnicy to nie tylko “panie w kapciach” pilnujące eksponatów.

Od 1967 roku siedzibą Muzeum Częstochowskiego jest Ratusz. W 2006 roku budynek ten został poddany gruntownym remontom. Powstał też punkt widokowy, z której można oglądać panoramę miasta. Placówka zarządza też siedmioma innymi obiektami, rozsianymi w różnych punktach miasta. Bez wątpienia do najważniejszych należy Rezerwat Archeologiczny – jedno z największych poznanych w Polsce cmentarzysk z wczesnej epoki żelaza. Tę nekropolię sprzed 2,5 tys. lat odkryto w 1955 roku w związku z pracami budowlano-ziemnymi prowadzonymi przy budowie trasy tramwajowej. W tym roku przypada więc okrągła, 50-ta rocznica istnienia rezerwatu. Muzeum Częstochowskie prezentuje wystawy stałe i czasowe także w: Galerii Dobrej Sztuki,
Pawilonie Wystawowym, Zagrodzie Włościańskiej, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej oraz w Willi Generała.

– Gorąco apeluję do wszystkich nauczycieli, którzy jeszcze tego nie zrobili, żeby zainteresowali się naszą ofertą – mówi Katarzyna Jezierska. – Polecam między innymi skorzystanie z naszego Multicentrum „Zodiak”, które oferuje swoim użytkownikom dostęp do stanowisk nauk technicznych, grafiki komputerowej, muzyki, nauki języka angielskiego oraz klocków K’Next.

Multicentrum “ZODIAK” mieści się w dawnym Pawilonie Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie w podjasnogórskim parku. Stawia na nowoczesne metody edukacji oparte na zaawansowanych technologiach i programach komputerowych. Zdobywanie wiedzy odbywa się tu w formie nauki przez zabawę.

Adam Jakubczak

Skip to content