Od soboty Muminki opanują częstochowski Teatr

Obok Muminków nie można przejść obojętnie. Tove Jansson stworzyła nie tylko mądrą bajkę dla dzieci, ale i filozoficzną powieść dla dorosłych. Po „Kometę nad Doliną Muminków” sięgają nie tylko szarzy czytelnicy, ale i barwni reżyserzy, którzy nie boją pokazać się dzieła z kręgu klasyki literatury na deskach teatru. Dziś (16 marca) w częstochowskim Teatrze odbyła się konferencja prasowa przed premierą spektaklu, którą zaplanowano na najbliższą sobotę (18 marca).

– To będzie wyjątkowe przedstawienie. Skierowany jest zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Muminki kojarzymy jako lekturę z dzieciństwa i ten powrót do tematu w teatrze będzie podróżą do czasów dzieciństwa. Historia, którą zobaczymy na deskach teatru będzie właśnie o podróży. Pojawiają się w tej części nowe postacie, np. Włóczykij czy Migotka i Migotek, które później obok Muminków stają się kultowymi dla czytelników i widzów – tłumaczy Igor Gorzkowski, reżyser i twórca adaptacji „Komety nad Doliną Muminków”.

Teatr im. A. Mickiewicza ma sporo propozycji dla małego widza. Jedną z nich jest Roszpunka, w reżyserii Roberta Dorosławskiego, która otrzymała nominację do nagrody Złotej Maski. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor teatru, nie krył zadowolenia, że bajka jest doceniana. Jak natomiast ocenia Muminki? Komu według niego spektakl przypadnie do gustu

– Spektakl zapowiada się niezwykle ciekawie pod względem plastycznym. To przedstawienie nie będzie nudne, ze względu na szereg zabiegów, jakie wymyślili twórcy. Ucieszą się zarówno dzieci, dla których warstwa zewnętrzna będzie interesująca, jak i dorośli, którzy na płaszczyźnie filozoficznej, będą mieli o czym myśleć – zaprasza dyrektor częstochowskiego Teatru.

W rolę Ryjka wciela się Agata Ochota-Hutyra, jako Paszczaka zobaczymy Michała Kulę, natomiast Włóczykija zagra Waldemar Cudzik. Muzykę do tego spektaklu przygotował Piotr Tabakiernik, a utwory zostały nagrane w Filharmonii Częstochowskiej.