Odczuwanie – lalki Mirosławy Truchty – Nowickiej

 

Lalki Mirosławy Truchty – Nowickiej wzbudzają emocje. Są intrygujące, przyciągają uwagę i, jak twierdzi ich autorka, mają wiele przekazywać. W czasie dwudniowej akcji „Sztuka dla każdego” organizowanej przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie, na Placu Biegańskiego można było zetknąć się z różnymi formami sztuki, w tym właśnie z lalkami z papieru. Jak podkreśla Mirosława Truchta – Nowicka, najważniejsze jest dla niej, by wzbudzały emocje:

– Mam nadzieję właśnie, że pokazują emocje, tego bym sobie życzyła. Wiele z moich prac związanych jest z przeróżnymi emocjami. To także postaci związane ze światem literackim, historycznym, mitologicznym. Ale właściwie wszystko opiera się na emocjach.

Artystka zwraca uwagę na ulotność zawartą zarówno w samym papierze jako materiale, jak i na ujęciu metaforycznym podobieństwa między lalką a człowiekiem:

– Jest, bo jest taki jak my. My też jesteśmy ulotni. Wydaje nam się, że jesteśmy wieczni i stawiamy sobie pomniki, których nie ruszy żadna pogoda. Ale tak naprawdę każdy promyk słońca, wszystkie krople deszczu, wszystko ma znaczenie. Podobnie jest z papierem.

Mirosława Truchta Nowicka prezentuje swoje lalki na wystawach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jedna z jej prac obecnie wystawiana jest w Australii.

SW