Odsłonięcie popiersia Stefana Żeromskiego

SAM_0003

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefan Żeromskiego w Częstochowie miała dziś (24 kwietnia) miejsce uroczystość odsłonięcia popiersia Patrona Szkoły. Pomysłodawcom powstania pomnika, czyli Dyrekcji oraz Radzie Rodziców, przyświecał jasny cel – uczczenie osoby wybitnej.
– Kilkanaście lat temu, kiedy nasza szkoła przechodziła pewne przemiany i szukaliśmy dobrego patrona, nasz wybór padł na Stefana Żeromskiego, który był oceniany przez Polaków jako sumienie narodu. Polacy, zwłaszcza w okresie po odzyskaniu niepodległości, po 1918 r., liczyli na to, że każde dzieło Stefana Żeromskiego będzie wielkim głosem, wyrażającym także opinie i oczekiwania wszystkich Polaków. Wobec tego Stefan Żeromski zapisał się w świadomości Polaków jako ten, który jest wyrazicielem głosu pokolenia, ale także wybitny pisarz, który był o krok od literackiej Nagrody Nobla – wyjaśnia Beata Janicka, wicedyrektor szkoły, która dodała, że Stefan Żeromski będzie się nam kojarzył zawsze z niezmiennymi wartościami, mimo zmieniających się czasów.
Stefan Żeromski był polskim prozaikiem, publicystą i dramaturgiem, pisał pod kilkoma pseudonimami. Stefan Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. Popiersie Patrona szkoły odwołuje się jednak do całkiem innego okresu jego życia, niż dojrzała twórczość.
– Głównym zamiarem było przedstawienie Stefana Żeromskiego, Patrona Szkoły, w nietypowy sposób, ponieważ Żeromski w tym przypadku jest młody, z okresu gimnazjum. Miałem za zadanie ukazać go nie tylko jako osobę o ogromnym autorytecie, o takiej sile, ale osobę która wprowadziłaby pewną świeżość dla młodzieży – mówi Aleksander Kubis, plastyk, twórca Popiersia.
Projekt rzeźby został wybrany spośród trzech w wyniku głosowania uczniów. Popiersie zostało sporządzone z gliny szamotowej, jest eksponowane na wprost wejścia do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.
Historia szkoły, noszącej obecnie nazwę Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, sięga 1969 r., gdy powołano Zasadniczą Szkołę Budowlaną dla Pracujących Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego w Częstochowie. W roku szkolnym 1991/92 rozpoczęło działalność XII Liceum Ogólnokształcące, a od roku szkolnego 1993/94 placówka zaczęła funkcjonować pod nazwą Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.
Dnia 1 września 2002 roku decyzją Rady Miasta nastąpiło połączenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego z Zespołem Szkół Zawodowych im. T. Kościuszki. Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 1190 uczniów, grono pedagogiczne liczy natomiast 94 nauczycieli.
Odsłonięciu Popiersia towarzyszyła wizyta polityków i urzędników publicznych.
Krzysztof Rygalik