{oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi na „Gaude Mater”

gaude

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” Światowe prawykonania utworów odnalezionych w zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej

4 maja 2014 (niedziela), godz. 19.30
Kościół św. św. Piotra i Pawła w Katowicach
wstęp wolny

6 maja 2014 (wtorek), godz. 18.00
Bazylika Jasnogórska w Częstochowie
wstęp wolny

Przed nami kolejne koncerty {oh!} Orkiestry Historycznej. W ramach 24. edycji znanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” katowicki zespół dokona współczesnych prawykonań utworów ze zbiorów Biblioteki Jasnogórskiej – prawie 300 lat od ich powstania. Na koncercie w Częstochowie zabrzmi muzyka wokalno-instrumentalna tworzącego w XVIII wieku o. Amando Ivanschiza (1727-1756). W wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej i znakomitych śpiewaków usłyszymy Oratorium Primum, Missa Solemnissima oraz instrumentalną Sinfonię G-dur. Partie wokalne wykonają soliści: Marzena Michałowska (sopran), Piotr Olech (alt), Łukasz Nowak (tenor), Andrzej Zawisza (bas) oraz Anna Leśniewska (sopran), Helena Poczykowska (alt), Karol Bulanda (tenor) i Dawid Biwo (bas). Działająca od 2 lat katowicka {oh!} Orkiestra Historyczna po raz pierwszy zaprezentuje się w Częstochowie, skąd pochodzi współzałożyciel orkiestry, menedżer Artur Malke.

{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w roku 2012 w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszka oraz menadżera Artura Malke. Zespół tworzy kilkunastu znakomitych śląskich artystów, którzy zdobywali doświadczenie w podobnych zespołach w całej Europie. Skupiając się na wykonawstwie historycznym, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym – jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. {oh!} koncertuje nie tylko na Śląsku, ale także w innych miastach Polski, zbierając bardzo dobre recenzje. Zespół cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród słuchaczy, a jej działalność zauważana i doceniana jest nie tylko w kraju kraju, ale i za granicą. Tegoroczne plany {oh!} Orkiestry Historycznej obejmują udział w festiwalach w Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, także koncerty zagraniczne – w Pradze, Brnie oraz Stambule i Ankarze.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt o ponad dwudziestoletniej tradycji, promujący muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Od 1991 roku odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski. XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty formułę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na trzy największe religie monoteistyczne: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam. Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną – stawiając na prawykonania oraz dawną – kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzone w archiwach OO. Paulinów na Jasnej Górze. Jednym z nich był żyjący w XVIII wieku o. Amando Ivanschiz. Ten niezwykły kompozytor zaliczany jest do grona najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych kompozytorów – zakonników tamtych czasów. Twórczość Ivanschitza jest wielkim odkryciem polskich muzykologów, a {oh!} Orkiestra Historyczna wpisze się również w zachowanie jego dziedzictwa, dokonując także nagrania płyty z wykonywanymi w ramach Festiwalu utworami.

Na majowe koncerty {oh!} Orkiestry Historcznej wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Art In Motion”, {oh!} Orkiestra Historyczna, Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

Koncert w Katowicach współfinansowany jest z budżetu Miasta Katowice.

Koncerty muzyki ze zbiorów jasnogórskich – Musica Claromontana
{oh!} Orkiestra Historyczna:
prowadzenie zespołu – Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz

Martyna Pastuszka (koncertmistrz), Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Alicja Sierpińska – skrzypce
Dominika Małecka – altówka
Bartosz Kokosza – wiolonczela
Michał Bąk – kontrabas
Marcin Świątkiewicz – organy, klawesyn

Soliści:
Marzena Michałowska – sopran
Piotr Olech – alt
Łukasz Nowak – tenor
Andrzej Zawisza – bas

Anna Leśniewska – sopran II
Helena Poczykowska – alt II
Karol Bulanda – tenor II
Dawid Biwo – bas II