Piekli chleb w muzeum – 15. Noc Kulturalna

Młodzi piekarze samodzielnie przygotowali ciasto i upiekli same pyszności. Przyglądali się też pracy w tradycyjnej tureckiej piekarni. Poznali historię chleba, jego znaczenie w polskiej kulturze ludowej oraz rodzaje pieczywa z całego świata. Próbowali podnieść łopatę chlebową i użyć cepa. Poza tym oglądali, wąchali i dotykali różnych rodzajów zbóż, z których wykonuje się pieczywo – tak przebiegły warsztaty „Objazdowa piekarnia. O historii chleba i jego znaczeniu na świecie”, które 15 września odbyły się w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica.

Te na wskroś praktyczne zajęcia poprowadził Piotr Mojżyszek – etnolog z Cieszyna.

– Do wyrobienia ciasta użyliśmy dzisiaj mieszanki mąki pszennej z orkiszową pełnoziarnistą, żeby ciasto fajnie wyrosło. Opowiadałem też o różnych rodzajach chleba na całym świecie, a uczestnicy warsztatów robią swój dziwny twór, żeby powstało coś nowego i ciekawego. Przyniosłem też kilka dodatków smakowych, żeby ciasto czymś się wyróżniało. Mamy tu więc: sezam, mak, pestki dyni i słonecznika, żurawinę i truskawki. Oglądaliśmy też zdjęcia i film, żeby zobaczyć, jak wygląda chleb w innych częściach świata.

Piotr Mojżyszek od jedenastu lat realizuje projekt „Opowiadamy o świecie”. Podróżuje, przygląda się, jak żyją i co robią ludzie, a później dzieli się wiedzą z żądnymi wiedzy młodymi odkrywcami. Tym, którzy przyszli do Muzeum Częstochowskiego, aby dowiedzieć się czegoś o chlebie, robota dosłownie paliła się w rękach.

POSŁUCHAJ MŁODYCH PIEKARZY NA STRONIE RADIA FIAT

Warsztaty pieczenia chleba odbyły się w ramach 15. Nocy Kulturalnej w Częstochowie.

Maciej Orman

wykorzystano informacje ze strony muzeumczestochowa.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content