Plener z tradycją i obiecujący debiut w Miejskiej Galerii Sztuki

Jako mieszkańcy Jury Krakowsko-Częstochowskiej wiemy o niej wiele – przynajmniej teoretycznie. Czy aby jednak na pewno? Podobno najciemniej jest pod latarnią, dlatego poplenerowa wystawa „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej”, której wernisaż odbył się 19 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, jest dobrą okazją, aby poszerzyć znajomość tematu i dać się zachwycić nieograniczoną weną artystów.

Wystawa podsumowuje 43. Ogólnopolski Plener Malarski „Jurajska Jesień 2017”. Wydarzenie słusznie cieszy się uznaną renomą. Mówi dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie Anna Paleczek-Szumlas:

– Myślę, że drugiego takiego pleneru już w Polsce nie ma. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej artyści czerpią inspirację z każdego detalu. Ta wystawa jest ciekawym wydarzeniem, tym bardziej że wszelkie obserwacje są przedstawione jako sztuka użytkowa, więc to nie tylko malarstwo, ale i fotografika, plakat, ceramika, film czy tkanina. Zachęcam wszystkich, aby popatrzyli na Jurę oczami artystów.

Komisarzem wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” jest Urszula Łyko-Katus, której prace również możemy podziwiać:

– Bardzo często pojawiają się zarzuty, że Jura już „wyczerpała się”, jeśli chodzi o inspiracje artystyczne. Ja jednak myślę, że ona jest nieśmiertelna. Inspiracja jest w każdym kamieniu i okruszku piasku. Przez plener przewinęło się już ok. 3000 artystów. Zapraszamy kolejnych.

Jedną z autorek prac prezentowanych podczas wystawy jest prof. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie Krystyna Szwajkowska:

– Na wystawie pokazywane są moje dwie prace wykonane w technice litografii i dwie w technice suchego pastelu. Są to ilustracje do wierszy Mileny Zagórowicz. Poezja jest dla mnie jednym ze źródeł inspiracji. Bardzo często ilustruję teksty poetyckie.

Chwilę po otwarciu wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” zainaugurowano również ekspozycję „Wirowanie” autorstwa Aleksandry Szlachty. To debiut młodej artystki. Na szczególną uwagę zasługuje jej inspiracja. Mówi kurator wystawy Joanna Matyja z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie:

– „Wirowanie” ma bardzo ciekawą inspirację. Łączy ona wspomnienia z dzieciństwa z umiejętnością ich przetwarzania w wyobraźnię artystyczną. Tą inspiracją jest dziecięca fascynacja Oli pracującą pralką automatyczną i tym okienkiem, w którym wirowały właśnie elementy garderoby. To doświadczenie Ola przekształciła w fantastyczną grę kolorów, faktur i kształtów. Widzimy więc wykreowany w artystycznej wyobraźni młodej autorki piękny, baśniowy świat przyrody i kolorów z wyczuwalnym powiewem lata, swobody, wolności i radości.

Na cykl prac przygotowany przez Aleksandrę Szlachtę składają się akrylowe obrazy namalowane na płótnie oraz animacja multimedialna pokazująca jej obrazy uruchomione:

– To bezpośrednie nawiązanie do inspiracji, którą są piorące się w pralce ubrania. Chciałam pokazać świat oczami dziecka. Malowanie samo w sobie jest dla mnie radością, zabawą i wyzwala we mnie dziecięce uczucia. Moje prace zawierają elementy spontaniczne. Widzimy, że gdzieniegdzie farba jest rozlana czy rozpryskana.

Wystawy „Malarskie motywy Jury w sztuce użytkowej” oraz „Wirowanie” będą prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 23 sierpnia.

MO