Płyta „Collegium Cantorum” nominowana do Fryderyków

Chór Filharmonii Częstochowskiej to prężnie działający zespół, który w sowim dorobku ma prawykonania i nagrania utworów wielu polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się płyta „Beatus vir” z utworami Pawła Łukaszewskiego.

Nominacja płyty jest dużym wyróżnieniem dla zespołu. Dyrektor chóru, Janusz Siadlak z wybitnym kompozytorem współpracował wielokrotnie:

To jest taki kolejny dowód, że jakąś drogę, która chór obrał kilka lat temu jest drogą do przodu i ukazuje nam ona coraz ciekawsze przestrzenie rozwoju artystycznego. Sama płyta Pawła Łukaszewskiego, jeśli chodzi o muzykę, musi być dobra, bo to znakomity kompozytor – światowej sławy, częstochowianin. Pisał dla znakomitych zespołów, m.in. dla Chóru Polskiego Radia. My zajęliśmy się oczywiście przygotowaniem tego znakomitego materiału, który obejmuje 15 pozycji, z czego najważniejszym elementem jest tytułowy „Beatus vir”. Są to modlitwy opisujące wybitne postaci: św. Wojciecha, św. Marcina, św. Stanisława, św. Zygmunta, św. Pawła, czy kardynała Wyszyńskiego. Jest to muzyka, która powstała w latach 1996-2007. Ja muzykę Pawła Łukaszewskiego w ogóle wykonuję od bardzo dawna, więc cieszyłem się, że mogliśmy poznać kolejne jego utwory.

Nagrania płyty zostały zrealizowane z latach 2016-2017. Dyrygowała wówczas Aleksandra Zeman.

W tegorocznej edycji nagród Fryderyk zarejestrowano 1 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. W tym roku Fryderyki zostaną rozdane już po raz dwudziesty piąty.

KF

foto źródło: Collegium Cantorum