Poeta prawdy i piękna. Salon poezji z Adamem Zagajewskim

Poeta, prozaik, eseista. Laureat licznych nagród, potencjalny kandydat do literackiego Nobla, wywodzący się z Nowej Fali. W sobotę, 23 lutego gościem salonu poezji w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie był Adam Zagajewski.

– Kiedy byłem bardzo młodym poetą, pisałem gniewne wiersze. Należałem do grupy poetów, którzy rozumieli swoje zadanie w znacznej mierze politycznie, jako krytykę komunizmu – przyznał Adam Zagajewski. – Później, jeszcze zanim upadł komunizm, pociągała mnie coraz bardziej poezja o rzeczach ludzkich – o życiu, o miłości, o sztuce. To bardzo rozległy temat, bo ludzka rzeczywistość jest ogromna – dodał poeta.

Magdalena Piekorz podkreślała, że Adam Zagajewski jest poetą wybitnym, nie tylko w skali kraju. Dyrektor artystyczna częstochowskiej sceny powiedziała również, że jest on twórcą wyjątkowym. – Przede wszystkim potrafi łączyć w poezji szereg przeróżnych, wydawałoby się sprzecznych ze sobą rzeczy. Adam Zagajewski wywodzi się z Nowej Fali, czyli z tego gatunku poezji, która komentowała naszą trudną i bolesną rzeczywistość, chociażby marzec 1968 r. W związku z tym, że jest z wykształcenia filozofem oraz absolwentem psychologii, pobrzmiewają również w jego twórczości echa najwybitniejszych filozofów, osób, które kształtowały kulturę i literaturę światową na przestrzeni wielu dekad. W poezji Adama Zagajewskiego można więc znaleźć zarówno prawdę, jak i piękno, a to jest rzadko spotykane – przyznała Magdalena Piekorz.

Podczas salonu poezji swoje wiersze czytał sam autor oraz aktorzy: Teresa Dzielska i Marek Ślosarski. Muzyczna oprawa na najwyższym poziomie to zasługa saksofonisty Łukasza Kluczniaka i pianisty Michał Rorata.

Widzowie mogli również wysłuchać rozmowy, którą z Adamem Zagajewskim przeprowadziła Magdalena Piekorz. Dopełnieniem salonu poezji była projekcja filmu „Widok Krakowa” w reżyserii dyrektor artystycznej częstochowskiego Teatru, w którym poeta występuje w roli przewodnika po mieście. Na zakończenie widzowie mogli porozmawiać z Adamem Zagajewskim, otrzymać autograf oraz zakupić tomiki pt. „Wiersze wybrane” i zbiór esejów „W cudzym pięknie”.

Maciej Orman