Polskie miniatury w Belgii

8.MBM_10

Wielkie wyzwanie, mały format. Organizowane przez Ośrodek Promocji Kultury w Częstochowie Międzynarodowe Biennale Miniatury ma swoją renomę. W tym roku odbyło się już po raz ósmy. Artyści przygotowali w sumie aż 783 prac, ale publiczność podziwiać mogła 267 najciekawszych – według jury – prac 234 autorów. Artyści pochodzą z 21 państw. Teraz m.in. polskie miniatury udostępnione zostały w Belgii.

Tworzenie miniatur to specyficzna dyscyplina. Wymaga wielkiej precyzji. Organizatorzy wysyłają imienne zaproszenia do twórców już w grudniu, jednocześnie zapraszając do udziału w Biennale innych artystów. W połowie roku obradują jurorzy, zazwyczaj z Polski i z zagranicy, choć w tym roku wyjątkowo byli to rodzimi specjaliści.

Prace prezentowane na 8. Międzynarodowym Biennale Miniatury od dzisiaj są udostępnione w Centrum Polskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli. Wśród nich są działa laureatów z regionu. I nagrodę ex aequo otrzymał Andrzej Desperak z Częstochowy za pracę „Zapis przestrzeni” (rysunek, grafit), a jedno z trzynastu wyróżnień honorowych przyznano Zdzisławowi Wiatrowi z Radomska.

KR/ foto. AM