„Poniżej pasa” – polska prapremiera w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie

W sobotę 6 października wielkie wydarzenie w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – polska prapremiera sztuki Richarda Dressera „Poniżej pasa”. Spektakl obrazuje problemy pracowników korporacji, ich rywalizację o pozycję w firmie i względy przełożonego. Wszystko w atmosferze gorzkiego dowcipu, absurdu i paranoi.

3 października w częstochowskim Teatrze odbyła się konferencja prasowa w związku z sobotnią prapremierą.  Na spotkaniu z dziennikarzami nie mogło zabraknąć reżysera, scenografa i odpowiedzialnego za przygotowanie kostiumów do przedstawienia „Poniżej pasa” – André Hübner-Ochodlo, który od wielu lat współpracuje z częstochowskim Teatrem. – Jest to jedna z tych dobrze skrojonych sztuk amerykańskich, które wymagają znakomitej gry aktorskiej i to jest właśnie klucz do sukcesu, bo w Częstochowie buduję moje inscenizacje na świetnym zespole aktorskim. Trudno opisać sztukę taką jak ta, której akcja toczy się w sferze nierealnej, w nienazwanym kraju, w nienazwanej fabryce. Pracownicy zakładu muszą sprawdzić jakość nieznanego im produktu. Wchodzimy więc w teatr współczesnego absurdu. W spektaklu występują dwaj pracownicy fabryki i ich przełożony. Być może są to ostanie trzy osoby na świecie, które muszą znosić się nawzajem. Walka o przetrwanie i władzę nabiera wielkiej intensywności i napędza całą historię. Więcej nie chcę zdradzić.

Jak przyznaje dyrektor częstochowskiej sceny, Robert Dorosławski, najbliższa sobota będzie bardzo istotnym dniem dla Teatru im. A. Mickiewicza. – Podwójne wydarzenie – pierwsza premiera sezonu i polska prapremiera. Dla teatru sięganie po teksty prapremierowe jest zawsze ważnym wydarzeniem. Sztuka „Poniżej pasa” została przetłumaczona specjalnie dla nas. Przedstawienie operuje specyficznym poczuciem humoru, trochę rodem z Becketta, z Ionesco, może z naszego Gombrowicza. Nie jest to farsa, aczkolwiek odnajdziemy w nim trochę komizmu i absurdalnego humoru.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze mieli okazję obejrzeć fragment sztuki „Poniżej pasa”, w której wystąpią: Michał Kula, Waldemar Cudzik i Adam Machalica. Muzykę skomponował Adam Żuchowski.

Podczas konferencji prasowej ogłoszono również, że od bieżącego sezonu artystycznego będzie przyznawana corocznie Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Częstochowy, zarówno dla profesjonalnych aktorów, jak i artystów teatru off’owego.

Przypominamy: polska prapremiera sztuki „Poniżej pasa” w najbliższą sobotę, 6 października, na scenie kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Maciej Orman