Poruszając się industriadowym szlakiem

Już po raz dziesiąty mamy możliwość poruszać się po Szlaku Zabytków Techniki. Jest to najpopularniejsza trasa industrialna w Polsce, która odkrywa przed zwiedzającymi przemysłowe tajemnice i tradycje.

Częstochowianie mają możliwość dowiedzieć się m.in. jak wyglądała praca górników, co to są komory pomp oraz mogą zobaczyć rekonstrukcje przodka z maszynami górniczymi. A to wszystko w częstochowskim Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Mówi Łukasz Pabich:

Wybijamy monetę, dziesięć rudziaków na cześć dziesiątej industriady. Dodatkowo dla dzieci są przewidziane różne atrakcje, takie jak smyczenie kibla, skrzynia rudy, zwiedzanie muzeum z górnikami oraz robimy sobie wąs na bal.

Częstochowianie licznie się zgromadzili i zwiedzali muzeum, zaciekawieni pracą górników oraz sprzętem służącym im do pracy:

Dziękujemy, jest świetna frekwencja. Górnicy mają co robić, my również, cały czas smyczmy kibel i transportujemy rudę żelaza. Dlatego cieszymy się, że jest tak dużo ludzi.

Na częstochowskim szlaku industrialnym mieszkańcy mogą również zwiedzić Muzeum Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek.

AK