Powstanie warszawskie w grafikach Andrzeja Kowalczyka

Opaska_powstancza

W Ratuszu, w Sali Reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego,  dzisiaj (1 sierpnia) o godz. 16.45 odbędzie się wernisaż wystawy grafik. Autorem prac jest Andrzej Kowalczyk. W trakcie spotkania, które nosi tytuł „Miejsca postoju”, wykład pt. „Częstochowianie wobec Powstania Warszawskiego” wygłosi dr Andrzej Kuśnierczyk; kulturoznawca, genealog i historyk jest pracownikiem Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Wystawa grafik odbędzie się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Andrzej Kowalczyk to artysta z Krakowa. Wykonał prace w technice akwaforty, stosowanej od pół tysiąca lat, która polega na rysowaniu stalowym rylcem na metalowej formie. Twórca pokaże przeróżne epizody z 1944 r., niekoniecznie filmowe i bohaterskie, wszystke z prywatnych zbiorów. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane grafiki z cyklu: Miejsce postoju; Verbrennungskommando; Ulica.

Andrzej Kowalczyk to wszechstronny artysta. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracjami. Od 1973 r. pracował jako ilustrator i redaktor graficzny tygodnika „Przekrój”, a od 2000 r. oddał się sztuce. Brał udział w ok. 100 wystawach indywidualnych, zbiorowych i konkursach.

Krzysztof Rygalik