Poznaj swoją okolicę bez wychodzenia z domu

Gmina Poczesna to wieś położona 11 km od Częstochowy. W okresie letnim Radio Fiat wyjeżdża ze studiem plenerowym w okolice miasta, by pokazywać region, ciekawych ludzi, wydarzenia i miejsca, które warto odwiedzić. Odwiedziliśmy z mikrofonem gminę Poczesna, która od 15 czerwca obchodzić będzie swoje święto. W programie między innymi występy lokalnych zespołów ludowych. O tym,że nie ma się czego wstydzić, mówi Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie:

– Poziom tych zespołów jest bardzo wysoki. Mnie bardzo cieszy, że tym ludziom się chce, że chcą swój prywatny czas poświęcać na krzewienie kultury ludowej, na próby w zespołach czy to śpiewaczych, czy tanecznych. Mamy przepiękne zespoły. Takim sztandarowym zespołem jest właśnie ten z gminy Poczesna „Wrzosowianie”. To fantastyczny zespół ludowy, który tworzą wszystkie pokolenia – od małych dzieci po dorosłych. To także Zespół Ziemi Kłobuckiej, Ziemi Lelowskiej, czy Janowianie. Nie chcę nikogo pominąć, bo każda z tych gmin prezentuje naprawdę bardzo wysoki poziom.

Poczesna jest wsią, która stawia nie tylko na tradycję i ludowość, ale też na rozwój. O inwestycjach i zmianach mówi wójt gminy, Krzysztof Ujma:

– To,co jest zrobione, to oczywiście widać. W ostatnim czasie niesamowicie zmieniła się miejscowość Wrzosowa, to jest świeża inwestycja, którą oddaliśmy wspólnie z powiatem częstochowskim oraz przy dotacji rządowej na lokalne zadania drogowe. W najbliższym czasie planujemy remonty w szkołach, które też pochłaniają znaczne środki finansowe, podobnie kanalizacja.

Dni Gminy Poczesna rozpoczynają się 15 czerwca i potrwają do 17 czerwca. Studio plenerowe Radia Fiat odwiedzi także gminę Olsztyn. W czwartek, 14 czerwca od godz. 11.00 rozmowy i relacje z okolicy.

SW