Prace inspirowane twórczością Beksińskiego w MGS-ie

DSCF8193

„Warsztat i wyobraźnia. Z inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego” – to tytuł wystawy pokonkursowej, która zagościła dziś (27 lutego) w Miejskiej Galerii Sztuki. Konkurs skierowany był do uczniów szkół plastycznych i studentów kierunków artystycznych. – Ku naszemu bardzo miłemu zaskoczeniu na konkurs nadesłano blisko 170 prac. Do drugiego etapu przeszło prac 50, czyli rzeczywiście była ostra selekcja. Ostatecznie na wystawie znalazło się 45 prac trzydziestu dwóch autorów – mówi Joanna Matyja, kurator wystawy. – Młode osoby, które przecież jeszcze nie są profesjonalistami, dopiero nabierają umiejętności i warsztatu, wykazały się tutaj bardzo dużą dojrzałością rzemiosła, a jednocześnie tym, co decyduje, czy ktoś jest artystą, czyli naprawdę bogatą wyobraźnią – dodaje.
W roku 2015 przypada 10. rocznica śmierci Zdzisława Beksińskiego, stąd też pomysł Czesława Tarczyńskiego, byłego dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki, na organizację konkursu. Konkurs miał na celu między innymi popularyzowanie twórczości Zdzisława Beksińskiego.
– Inspirowałem się ogólnym, niepowtarzalnym klimatem prac Zdzisława Beksińskiego, czyli taką atmosferą niepokoju i mroku – wyjaśnia laureat konkursu w kategorii student – Piotr Siudeja, student Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który stworzył dyptyk „Zaćmienie”.
– Nie starałam się inspirować pojedynczą pracą. Prace Beksińskiego wywierają duży wpływ na odbiorcę i ja starałam się niedosłownie nimi inspirować – tak, żeby było to coś innego, ale jednak żeby Beksiński był wyczuwalny – mówi Paulina Opieka z Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, autorka dyptyku „Pośmiertne żale”.
Jury przyznało również liczne wyróżnienia.