Prawda i kłamstwo o Katyniu

Fot. Biuro europoseł Jadwigi Wiśniewskiej

Przypominają o niezłomności i odwadze Polaków, którzy stracili życie w walce o wolność ojczyzny. Dzięki nim prawda o zbrodni katyńskiej zwycięża, a bohaterowie tamtych lat pozostaną w pamięci przyszłych pokoleń. 2 listopada w sali koncertowej Radia Katowice odbędą się Zaduszki Katyńskie oraz prezentacja tomiku z najlepszymi pracami uczestników tegorocznej edycji konkursu literacko-historycznego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości narodowej młodzieży przez zachęcenie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. To też wskazanie na fakt, że doświadczenia historyczne narodów wpływają na kształtowanie postaw i własnego systemu wartości kolejnych pokoleń. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ przypada w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Dodatkowo odbywa się w czasie pandemii – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

– Konkurs został rozpisany jesienią ubiegłego roku, a finalizowany był w końcu marca, więc w czasie, gdy pandemia zapukała do naszych drzwi. W kwietniu zaczął się bowiem lockdown. Pandemia wpłynęła na to, że nie mogło odbyć się zwyczajowe rozstrzygnięcie konkursu, które zawsze było bardzo uroczyste.

Udział w konkursie jest szansą na debiut literacki. Najlepsze prace publikowane są w tomiku, którego promocja odbywa się podczas Zaduszek Katyńskich. Przez jedenaście lat trwania konkursu jury oceniło aż 2503 prace. W tym roku do etapu wojewódzkiego wpłynęło 118 esejów.

– Wszyscy uczestnicy tego konkursu są zwycięzcami. Dzięki nim prawda o Zbrodni Katyńskiej nie zostanie zapomniana. Ci młodzi ludzie docierają do prawdy. Wszyscy mamy świadomość, że kłamstwo katyńskie było fundamentem założycielskim PRL-u. Tomiki, których prezentacja zawsze odbywa się w Zaduszki Katyńskie to naprawdę bardzo interesująca lektura.

Ze względu na obostrzenia covidowe uroczystość zostanie zorganizowana w Sali Koncertowej Radia Katowice bez udziału widowni. Transmisję z Zaduszek Katyńskich będzie można obejrzeć w internecie.

ABK